کنه زعفران(مهمترین آفت مناطق زعفران کار)

کنه زعفران

کنه زعفران مهمترین آفت مناطق زعفران کار که هر ساله خسارت بالایی را متحمل زعفران کاران می کند. زرد شدن زودهنگام سبزینه زعفران و رشد کم سبزینه زعفران نشان از فعالیت کنه می باشد. کنه جزو آفات مکنده می باشد و در نتیجه تغذیه از شیره گیاهی باعث انهدام کامل پیاز زعفران می شود. اکثرا در مناطقی که از کودهای دامی نپوسیده الخصوص مرغی و گوسفندی استفاده می شود، شیوع بالایی داشته و بهترین راهکار برای مبارزه، ضدعفونی پیاز قبل از کاشت با کنه کش های مخصوص به همراه ‌کارشناس گیاه پزشکی و ضدعفونی کردن با کود دامی(گاوی) قبل از انتقال به مزرعه زعفران هم باید صورت پذیرد.

⚠️ توصیه می گردد به هیچ عنوان در زائیچ آب از کود دامی استفاده نگردد. بهترین فصل استفاده از کود دامی(گاوی پوسیده) در مهر ماه قبل از آب گل می باشد.

 

❄️ و اما اگر پیاز سالم بود و هیچ مشکلی نداشت، زردی برگ ها خسارت سرمازدگی می باشد که باید هر چه سریع تر با محلول پاشی های ضد تنش و تقویتی آن را تقویت کرد.
دوستان توجه داشته باشند رشد بنه(پیاز) دختری به شدت وابسته به فعالیت و سوخت ساز برگ گیاه می باشد که اگر از خسارات جلوگیری نشود، سال آینده به شدت کاهش عملکرد خواهید داشت.
محلول پاشی باید در دی، بهمن، اسفند و فروردین چندین مرتبه تکرار گردد.

به کانال تلگرامی “قیمت امروز زعفران” بپیوندید با مطالب داغ و ویژه

کافیست بر روی لینک بالا یا پایین کلیک نمایید:

zafruni@*

code • حسن سخنوران در تاریخ شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ گفته است :

  سلام و سپاس…سه هزار متر دوسال هست زعفران کاشتم دو هزار متر امسال پیازها قارچ و کنه داشت و اصلا زعفران نداد و هزار متر دیگر چون پیازها کم کرد و از فرد دیگری خریدیم امسال ۵۰ کیلو گل کرد…حال چه سمی از نظر از بین بردن کنه و قارچ موثر است؟ لطفا معرفی فرمایید.

  • پشتیبان نورهان در تاریخ جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته است :

   با سلام
   پاسخ به سوالات زعفران خود را میتوانید از اپلیکیشن صفرتاصد زعفران جستجو کنید.

WhatsApp
Hi. If you are a buyer of saffron, you can leave a .Message here. We are here for any questions

سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.