مراحل نگه داری و انبار کردن پیاز زعفران

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مراحل نگه داری و انبار کردن پیاز زعفران

زعفران بانام علمی(Sativus L Crocus) یکی از محصولات صادراتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

از خصوصیات این محصول نیاز بسیار کم به آب، قابلیت بهره‌برداری به مدت ۵ تا ۷ سال برای یک نوبت کاشت و قابلیت ماندگاری طولانی این محصول اشاره کرد. با توجه به‌اندازه کوچک پیاز به سهولت قابل‌انتقال می‌باشد و نیاز به ابزار و تکنولوژی ویژه‌ای ندارد، افرادی زیادی در زمان برداشت می‌توانند مشغول به کار شوند و در شرایط غیر بحرانی می‌توان به زمین آب رساند.

از اصلی‌ترین مسئله زعفران کاران، مرحله زمانی بین خرید پیاز تا زمان کاشت آن می‌باشد. با توجه به این‌که کشاورزان تازه‌کار شناخت کافی از مراحل انبار کردن پیاز زعفران ندارند، ممکن است دچار ضرر و خسارت زیادی شوند. مراحل نگه داری و انبار کردن پیاز زعفران


همچنین بخوانید ⇐کشت زعفران با روش ائروپونیک


 کشت زعفران چگونه است؟

زعفران از طریق پیاز رشد و تکثیر پیدا می‌کند. پیازهای یک نو ساقه زیرزمینی به شمار می‌روند که ازنظر گیاه‌شناسی به بنه شهرت دارند.

معمولاً عمر مفید مزرعه زعفران جهت گل‌دهی با توجه به تراکم کشت اولیه پیاز زعفران از ۵ تا ۱۰ سال می‌باشد.

در سال‌های بعد با توجه به رشد و تکثیر پیاز و کمبود فضا برای رشد، پیازها و خاک ضعیف می‌شوند و به همین علت عملکرد برداشت نیز روبه نزول می‌گذارد.

در این شرایط کشاورزان پیازهای تکثیر یافته را از زمین خارج می‌کنند و این پیازها را پس از یک یا دو هفته دوباره کشت می‌کنند. البته باید دانست که درجه‌بندی و ارائه پیاز استاندارد به میزان کنترل‌شده و گسترده می‌تواند بر روند برداشت پیاز تأثیر مطلوب بگذارد.

بنابراین فراهم آوردن شرایط مناسب، طریقه بسته‌بندی و نگه‌داری پیازها می‌تواند از تحلیل رفتن قوای پیاز بکاهد و کیفیت پیاز را برای کشت دوباره تا حد مطلوب حفظ نماید.

مراحل نگه‌داری و انبار کردن پیاز زعفران

مراحل نگه داری و انبار کردن پیاز زعفران

پیاز زعفران در چه مکانی کشت می‌شود؟

زعفران در مناطقی که دارای آب‌وهوای معتدل نیمه کویری باشند و از آب شیرین و زمین‌های رسی و شنی هستند، کشت می‌شود.

در اغلب نقاط خراسان، کشت زعفران در فصل خزان بوته زعفران (اوایل خرداد تا اواسط مهرماه) انجام می‌شود.

کشاورزان با استفاده از روش‌های سنتی (کاشت ردیفی و کپه‌ای) در یک هکتار زمین ۳ تا ۷ ردیف زعفران را می‌کارند.

البته با کمک ابزارآلات جدید و پیشرفته در مناطق زعفران خیز عملیات کاشت و تزریق کودهای شیمیایی و دفع سموم آفات نباتی به سهولت انجام می‌شود.

بنابراین توصیه می‌شود برای پیازهایی که از فندق بزرگ‌تر و از گردو کوچک‌تر می‌باشند، دارای وزن ۸ گرم بیشتر هستند و همچنین از جوانه سالم و فاقد پوسیدگی هستند جهت کشت زعفران استفاده شود.


همچنین بخوانید ⇐زعفران را چگونه خشک می‌کنند؟


 چگونگی برداشت زعفران

در زمان خواب زعفران پیازها را جهت کشت مجدد از زمین خارج می‌کنند و معمولاً برای این کار از گاوآهن برگردان دار تک خیش و به شکل خشک‌کنی این امر انجام شود. رطوبت خاک در زمان برداشت پیاز معادل ۶% می‌باشد.

باید توجه داشت که قبل از برداشت پیاز نباید زمین را آبیاری نمود زیرا با افزایش رطوبت در حین برداشت ضایعات پیازهای زعفران در زمان انبار کردن افزایش می یابد و قدرت گل‌دهی و باروری پیاز کاسته می‌شود.

در مناطقی که زمین آلوده به کنه باشند، آبیاری کردن زمین در تابستان جهت خارج کردن پیاز، باعث افزایش این آفت خواهد شد.

مراحل نگه داری و انبار کردن پیاز زعفران

مراحل نگه داری و انبار کردن پیاز زعفران

چگونه پیازها را بسته‌بندی می‌کنند؟

پس از خارج ساختن پیاز باید عملیاتی بر روی پیاز انجام شود تا برای انبار کردن آماده شود که این عملیات شامل:

  • از بین بردن مواد زائد که شامل پوشش‌های اضافی پیرامون پیاز و خاک‌های چسبیده به آن می‌باشد. همچنین پیازهای آسیب‌دیده له‌شده و خراب باید از پیازهای سالم جدا شود.
  • با توجه به این‌که پیازهای درشت‌تر نسبت به پیازهای کوچک‌تر ازنظر میزان تقاضای اکسیژن، مقدار تعرق و سایر موارد با یکدیگر تفاوت دارند بنابراین باید دربسته‌های جدا از هم قرار بگیرند.
  • به‌منظور از بین بردن آلودگی‌های قارچی پیازها را با سموم قارچ‌کش نظیر بنلیت، مانکوزب و سولفات مس ضدعفونی می‌کنند.
  • در این مرحله پیازها را دربسته‌های گونی یا کارتنی ۵ کیلوگرمی بسته‌بندی می‌کنند.
  • باید دانست که بسته‌بندی و نگه‌داری پیاز دربسته‌های پلاستیکی و توری موجب افزایش وزن، افزایش ضایعات و آسیب دیدن پیاز ازنظر پوسیدگی خواهد شد همچنین عمل گل‌دهی پیاز روبه کاهش می‌گذارد.

 شرایط نگه‌داری از پیاز زعفران

دمای مناسب برای نگه‌داری از پیاز زعفران در کارتن یا گونی باید در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد و رطوبت نسبی موردنیاز باید بین ۴۸ تا ۵۲% باشد بنابراین استفاده از انبارهای خشک و دارای تهویه و فاقد سیستم سرمایشی

موردنیاز می‌باشد.

پیازهای را نباید در شرایط دمایی بالاتر یا پایین‌تر نگه‌داری کرد، زیرا باعث آسیب دیدن پیاز و کم شدن قابلیت رشد در زمان کاشت می‌باشد که این امر باعث کاهش گل‌دهی زعفران می‌شود.

حداکثر زمان نگه‌داری در شرایط فوق یک ماه می‌باشد و بیشتر از این زمان توصیه نمی‌شود.


نگهداری پیاز زعفران در انبار  روش نگهداری پیاز زعفران  نحوه نگهداری پیاز زعفران  طرز نگهداری پیاز زعفران  طرز کاشت و نگهداری پیاز زعفران نگهداری پیاز زعفران  نگهداری پیاز زعفران در انبار  روش نگهداری پیاز زعفران  نحوه نگهداری پیاز زعفران  طرز نگهداری پیاز زعفران  طرز کاشت و نگهداری پیاز زعفران
مراحل نگه داری و انبار کردن پیاز زعفران


*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.