افزایش و کاهش قیمت زعفران و بررسی عوامل آن درتاریخ ۶ بهمن ۹۶

بررسی عوامل افزایش و کاهش قیمت زعفران در هفته اخیر

همانطور که همه کاربران عزیز در جریان قرار گرفتند، هفته ای که پشت سرگذاشتیم، بسیار پرتلاطم بود و قیمتها حدود ۶۰۰ هزار تومان در کیلو افزایش یافت، ‌اما طولی نکشید که قیمتها تقریبا به روال سابق خود برگشت.

حالا سعی میکنیم عوامل افزایش قیمت و کاهش قیمت را بررسی کنیم:

 

عوامل افزایش قیمت زعفران در هفته اخیر:

افزایش قیمت زعفران چهار دلیل عمده داشت:
۱٫ خرید زعفران توسط شرکت تعاونی که باعث شد حدودا یک پنجم از تولید زعفران از بازار زعفران عملا خارج شود و این مطلب از مدتها باعث شد تا دیگر جنس به وفور به بازار تزریق نشود.
۲٫ صادرات نسبت به سالهای گذشته افزایش داشته و تاکنون بیش از ۵۰ تن زعفران فله از اول فصل زعفران تا کنون صادر شده و این مطلب هم زمینه وجود زعفران در بازار را کم کرده است.
۳٫طی تایید رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی قرار هست تا زمانی که بازار داخل و خارج زعفران به تعادل نرسد خرید توافقی و انبار زعفران در سردخانه های مجهز و استانداردی که برای دپوی زعفران خریداری شده، ادامه یابد.
۴٫ برآیند شنیده ها حکایت از این دارد که شرکت تعاونی بصورت مستقیم با برخی خریداران زعفران در اسپانیا و سایر کشورها بطور مستقیم رایزنی کرده اند که اگر همچنین مطلبی صحیح باشد قیمتها قطعا روندی افزایشی را تجربه خواهد کرد.

 

عوامل کاهش قیمت زعفران در هفته اخیر:

اما چه عواملی باعث کاهش قیمت گردید؟
مهمترین عاملی که باعث کاهش قیمت شد هجوم زعفران در کوتاه مدتی که زعفران هنوز داشت روند صعودی خود را تجربه می کرد ، بصورت مقطعی بود که این عرضه از تقاضا بیشتر بوده و لذا خریداران قیمتها را پایین آوردند. دومین مطلب، نخریدن و هماهنگی برخی شرکتهای بزرگ با همدیگر راجع به نخریدن زعفران به قیمتهایی که پیش از این افزایش یافته بود.

 

پیش بینی قیمت زعفران در سال ۹۷:

آنچه پیش روست یک حالت بیشتر ندارد و این یک حالت منوط به حرکت بعدی شرکت تعاونی نسبت به خرید توافقی زعفران است. اگر آنها راه پایی در صادرات پیدا کنند و بتوانند بطور مستقیم زعفران را صادر کنند، عملا بازار زعفران از انحصار شرکتهای صادراتی خارج می شود. چون در واقع هیچکدام از آنها توان رقابت با یک مسئله ملی در سطح کشوری را ندارند و قطعا قیمت زعفران از قیمتهایی که تعاونی خریداری نموده است بالاتر خواهد رفت.
از طرفی هنوز از برداشت زعفران چیزی نگذشته و نه ماه دیگر تا فصل زعفران باقی مانده و ماییم و همین زعفرانی که موجود در بازار و در دست کشاورزان هست و از طرف دیگر تا سال بعد جنسی به موجودی زعفران اضافه نخواهد شد. چون حجم عمده ای توسط تعاونی خریداری شد و حجم فراوانی هم صادر شده است. لذا اگر شرکتی جنسی لازم داشته باشد باید از همین مقداری که دست واسطه ها و کشاورزان هست خریداری کند که این امر خود ظن افزایش قیمت را بالا می برد.

 

بررسی عوامل افزایش و کاهش قیمت زعفران در هفته اخیر

خرید توافقی زعفران ، خرید زعفران و پیش بینی قیمت زعفران تعاون روستایی  در تعاون روستایی

افزایش و کاهش قیمت زعفران*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.