بی‌توجهی به بازار زعفران علت کاهش قیمت آن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

بی‌توجهی به بازار زعفران علت کاهش قیمت آن

دبیر شورای ملی زعفران گفت: عدم توجه لازم به بازار زعفران موجب کاهش قیمت آن می‌شود و این امر به بخش کشاورزی ما لطمه وارد می‌کند.

فرشید منوچهری افزود: سال گذشته براساس دستور هیات رئیسه شورای ملی زعفران و مجمع آن اقدام به ثبت علامت جغرافیایی و نشان ملی برای محصول زعفران کردیم که با عنوان “زعفران ایران” شناخته شد، با این حال باید توجه داشت هزینه ثبت بین‌المللی برای یک برند بسیار سنگین است. بی‌توجهی به بازار زعفران علت کاهش قیمت آن

وی در خصوص تلاش‌های شورای ملی زعفران برای دریافت تفویض اختیارات از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اظهار داشت: نامه این درخواست به هیات دولت ارسال و درخواست شده تا اختیارات لازم به شورای ملی زعفران تفویض شود و پیگیر این مسئله نیز هستیم. همچنین به دنبال تدوین آیین‌نامه نحوه اعطای مجوز نشان ملی زعفران به صادرکنندگان برای استفاده در صادرات محصولات خویش به عنوان برند ملی می‌باشیم. بی‌توجهی به بازار زعفران علت کاهش قیمت آن

منوچهری با تاکید بر کاهش تعرفه صادرات به هند و چین گفت: ما در حال از دست دادن بازار این ۲ کشور هستیم، در واقع کشورهایی که امکان حمل قاچاق به آن وجود دارد، در حال گرفتن بازار ما هستند، برخی همسایگان ما از جمله افغانستان بخش عمده‌ای از زعفران خود را به هند و چین صادر می‌کنند. بی‌توجهی به بازار زعفران علت کاهش قیمت آن

رامین اسمی،مسئول امور زعفران سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: برند ملی زعفران تا زمانی که محدود به داخل کشور باشد، منفعتی برای این محصول نخواهد داشت، کشورهای دیگر زودتر از ما برند بین‌المللی خود را ثبت کرده‌اند.

وی افزود: پیشنهاد من این است از طریق اتاق بازرگانی استان یا وزارت صمت این مسئله در اولویت قرار گیرد همچنین لازم است تکلیف صادرات خرد نیز روشن شود تا به آن سو نیز حرکت کنیم.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز با بیان اینکه ایران در تولید و صادرات زعفران در دنیا حرف نخست را می‌زند، گفت: توانمندترین شرکت‌ها و افراد در این حوزه از آنِ ماست؛ بنابراین هر مسئله‌ای که در مورد زعفران قرار است تصمیم‌گیری شود، باید در همین استان و در این شورا به نتیجه برسد.

علی غفوری مقدم افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بسته‌ای برای زعفران تهیه و به وزارتخانه ارسال کرده است که در بخش‌های مختلف زنجیره تولید تا صادرات پیش‌بینی‌هایی شده است ولی پیشنهادات در حوزه صادرات زعفران در این بسته پررنگ‌تر است.

وی ادامه داد: علاوه بر این ما کشورهای هدف صادراتی زعفران را به چهار گروه تقسیم کرده‌ایم که برای هر گروه استراتژی خاص آن ارائه شده است.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: در مورد بودجه شورای ملی زعفران نیز باید به این نکته اشاره کرد که وقتی پیشنهادات در این خصوص ارائه می‌شود، فرصت لازم نیز برای بررسی پیشنهادات فراهم می‌آید، این موضوعات باید با تامل بیشتری مورد توجه قرار گیرد.*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: