روند تدریجی ورود زعفران به بازار

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

روند تدریجی ورود زعفران به بازار

روند تدریجی ورود زعفران به بازار

روند تدریجی ورود زعفران به بازار

برداشت محصول زعفران در استان خراسان رضوی از ۱۰ مهرماه سال جاری آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

معاون تولیدات گیاهی استان خراسان رضوی افزود: با توجه به گرمای فصل تابستان پیش بینی شده بود که محصول زعفران در استان با کاهش مواجه شود، البته هنوز آمار دقیقی به دلیل عدم برداشت کامل محصولات در دست نیست زیرا شهرهای گرمتر محصول خود را کامل برداشت نکرده اند.

وی از کشاورزان خواست تا زعفران خود را به تدریج وارد بازار کنند و بیان کرد: توصیه کارشناسانه سازمان جهاد کشاورزی به کشاورزان و زمینداران زعفران این است تا محصول خود را در همان لحظه برداشت کامل به فروش نرسانند، بلکه کمی از آن را برای تأمین مخارج خود بفروشند و مابقی را در اسفندماه یا عید به فروش برسانند.

وی در ادامه افزود: این عمل برای تنظیم بازار انجام می‌شود، همچنین دولت نیز برای تنظیم بازار توسط تعاون روستایی استان خراسان رضوی از ۱۲ آبان ماه و در ۱۰ نقطه استان، اقدام به خرید زعفران کشاورزان کرده است.

شایان کرمی در رابطه با شرایط بازار زعفران این روزها گفت: درحال حاضر محصول زعفران فصل جدید به مرحله برداشت رسیده است و در کنار آن محصول زعفرانی که در سال گذشته برداشت شده هنوز هم در انبارها موجود است. متاسفانه راهکاری که بتواند وضع موجود را به شکل صحیحی سروسامان دهد تاکنون دیده نمی‌شود. اینکه تصمیم‌گیری شد قیمت پایه‌ای برای دادوستدهای این محصول تعریف شود و زعفران نگین در نرخ هر کیلو ۲۰ میلیون تومان و زعفران پوشال به بهای پایه ۱۶ میلیون تومان برای هر کیلوگرم درنظر گرفته شود توافقاتی است که کفایت نمی‌کند زیرا هنگامی که حجم عرضه گل زعفران در بازار افزایش نمی‌یابد، نقدینگی و قدرت خرید معامله‌گران بازار است که تعیین‌کننده قیمت است. چنانچه مسوولان امر قصد حمایت از این محصول ارزشمند را دارند لازم است که رویکردی اصولی را طراحی و نسبت به اجرایی شدن آن عزم کافی را داشته باشند.  وی ادامه داد: مساله بعدی بحث شیوع موج جدید کرونا در اقصی نقاط جهان است که صادرات را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. از این رو تقاضای خارجیبرای محصول زعفران به میزان محسوسی کاهش یافته است. در مقابل آن به‌خاطر ورود به فصل برداشت با افزایش عرضه همراه هستیم که این امرباعث شده عرضه بسیار بیشتر از مجموع تقاضای داخلی و خارجی باشد.*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: