زعفرانکاران

زمان مطالعه: < 1 دقیقه

زعفرانکاران

زعفرانکاران

 

  • با وجود تولید سالانه ۵۰۰ هزار کیلوگرم زعفران در ایران، سهم کشاورزان و کارگرانی که در زمین‌ها کار می‌کنند تقریبا «هیچ» است.

۱۲۰ هزار خانوار در دو استان خراسان جنوبی و رضوی، که ۹۰ درصد زعفران ایران را تولید می‌کنند،‌ از راه کشت این محصول درآمد معیشتی دارند.

اما اکنون کشاورزان این استان‌ها علاوه بر مشکلات اقتصادی و همچنین محدودیت‌هایی از جمله دسترسی به آب، با تاخیر در پرداخت مطالباتشان از سوی دولت مواجه و بیش از پیش «فقیر» شده‌اند.

 

از سویی نیز کاهش ارزش ریال رونق عرضه و فروش این محصول برای پرورش‌دهندگان را با چالش مواجه کرده است. یکی از زعفران‌کاران شهرستان زاوه در خراسان رضوی به ایلنا گفته است: «کشاورز به عنوان سرحلقه تامین زعفران کشور، قربانی کاهش ارزش پول ملی در برابر دلار و قربانی قیمت پایین زعفران ایران در جهان می‌شود.

زعفران چند ساله روی دستمان مانده و اینقدر که قیمت ارزان است ضرر کرده ایم، نمی دانیم با هزینه های سرسام آور کاشت، داشت و برداشت محصول چه کنیم، اما کسی به فکر زعفران کاران نیست، خواهش میکنم صدای ما را به وزارت جهاد کشاورزی برسانید.


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:


کشاورزان علاوه بر این‌که با کمبود کارگر در فصل برداشت امسال مواجه شدند، نگران شیوع این ویروس از طریق زعفران هم هستند.

در قالب طرح خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی تا کنون حدود پنج تن محصول زعفران در پی فعالیت ۱۰ مرکز در شهرستانهای زعفران‌خیز استان خراسان رضوی خریداری شده است.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت دارند.*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: