سفت شدن سطح خاک

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

پرسش و پاسخ زعفرانی


سوال؟

من پارسال یه زعفران کاشتم که پیازها یه خرده کوچک بودن بعضی قسمتای زمین خوب علف,امد بالا اما بعضی جاها یا این طور بگم نصف زمین علف نیومد بالا. جاهایی که علف نداشت کندم دیدم پیاز,تعدادش,زیاد شده اما فقط,از,خاک نیومده بیرون. الان امسالم کود دامی,ریختم برای,اب اولیه میخواستم بپرسم چه کود و سم لازمه که به زمین بدم.


پاسخ:

اسید هیومیک، کود های فسفربالا، کود آهن، اگه بافت زمین سفت از هیومیک با درصد بالا تر استفاده کنید . بعد از اب اول و بلافاصله بعد از گاو رو شدن کولتیواتر بزنید تا سطح خاک سست بشه و تیج پیاز بتونه بالا بیاد و زیر خاک مدفون نشه. سفت شدن سطح خاک
مهندس محمود معدنی ثانی

کولش (سله شکنی ) , چهارشاخ زنی یا تیلر زدن یا رنده زدن

زمین زعفران را بعد از آبیاری اول یعنی قبل گل باید سله شکنی کرد به این کار کولش یا سله شکنی , چهارشاخ زنی , رنده زنی یا تیلر زدن گفته میشود .  سفت شدن سطح خاک
دلیل اینکار به خاطر این است که جوانه ها یا همان تیج زعفران جهت خروج از زمین نیاز به خاک نرم دارد و اگر روی سطح خاک سفت باشد نمی تواند به سادگی از زمین خارج شود و در مواردی یا کلا زیر سله میماند یا این که با گذشت چند روز از زمین خارج میشود و باعث میشود انرژی زیادی را زعفران جهت خروج از زمین از دست بدهد .
این کار مزایای بسیاری دارد که به خاطر همین هم در هر تاریخی که آبیاری اول را انجام دادید باید روی زمین را کولش بزنید .
جهت اینکار باید از چهارشاخ های دستی با شن کش یا تیلر با تراکتورهای سبک باغی استفاده کرد .
اگر از دستگاه تیلر یا تراکتور برای سله شکنی میخواهید استفاده کنید باید تیغه ها راست و بدون خم شدگی باشد تا جوانه های به سطح خاک رسیده خسارت نزند .
به نظر بنده در هر صورتی حتی اگر گل در روی زمین داشتید سله شکنی را انجام دهید در صورتی که تیغه ها راست باشد و تیلر سبک باشد و تیغه ها به داخل خاک خیلی فرو نرود خسارتی نخواهد داشت . و حتی شکستن چند جوانه ارزش دارد که جوانه های دیگر به سطح خاک برسد .
از مزایای سله شکنی به نرم شدن خاک و بهتر سبز کردن پیاز ها و همچنین از بین رفتن علفهای هرز سبز شده بعد از,آبیاری را میتوان ذکر کرد .


همچنین بخوانید ⇐سوزاندن علف های خشک مزرعه زعفران


 اسید هیومیک  تیج پیاز  کود آهن  کود دامی  کولتیواتر  سله شکنی  چهار شاخ زنی
 اسید هیومیک  تیج پیاز  کود آهن  کود دامی  کولتیواتر  س
له شکنی  چهار شاخ زنی

سفت شدن سطح خاک*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: