نبض بازار ۱۳۹۶٫۰۸٫۰۳

همانطور که مستحضرید بازار زعفران با خبری که طی یکی دو روز گذشته درج شده است دچار نوسان شده است.

این خبر مبنی بر خرید زعفران توسط شرکت تعاونی است. شرایط آن هم آنطور که درج شده به دو صورت ذیل است:

۱٫ خرید امانی، کشاورز محصول خود را تحویل مراکز خرید داده و ۳۰ درصد مبلغ فروش را دریافت می کند و اگر توانست در فاصله ۳ ماه محصول خود را به مبلغ بیشتری به فروش برساند، زعفران را از مرکز خرید تحویل و ۳۰ درصد وجه دریافتی را نیز برمی گرداند.

۲٫ خرید قطعی، زعفران از کشاورز توسط مراکز تعیین شده خریداری و ۴۰ درصد قیمت محصول را تحویل می گیرد و مابه التفاوت قیمت ظرف مدت ۳ ماه آینده به کشاورز پرداخت می شود.

از طرفی مدیرعامل تعاون روستائی خراسان رضوی به چند نکته دیگر هم اشاره کرده است:
۱٫ هیچ محدودیتی برای خرید وجود ندارد.
۲٫ خرید توافقی زعفران در راستای حمایت از کشاورزان از صبح امروزآغاز و تا ۳۰ آذرماه ادامه دارد و در صورت نیاز بنا به تصمیم کمیته استانی این مدت تمدید خواهد شد.
۳٫ قیمت خرید توافقی زعفران در مراکز خرید تعاون روستائی از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و بر اساس آنالیز آزمایشگاهی تعیین و به کشاورز پرداخت می شود.

این طرح دارای ویژگیها و اشکالات عمده ای است که امیدواریم چاره اشکالات آن از قبل اندیشیده شده باشد و مثل طرحهای سالهای قبل با شکست مواجه نشود که از آنها جز نام و خبری بیش باقی نماند و موجب ضررهای هنگفت به کشاورزان و دلالان گردید (با تحریک آنها به خرید زعفران و نگهداشت آن و پس از آن، افت قیمت محصول که موجب ضرر زیاد به کشاورزان و کسبه شد)

ویژگیهای این طرح:
الف)اینکه در طرح امانی فرد میتواند با امانت گذاشتن زعفران ۳۰ درصد پول محصولش را نیز دریافت کند. این امر چند ویژگی منحصر به فرد دارد که باعث میشود که اکثر کشاورزان به این طرح روی بیاورند:
۱٫ از لحاظ امنیت، محصولشان را به مرکزی امن فرستاده اند
۲٫ از بابت افت محصولشان خاطرشان آسوده است که دیگر محصولشان کسر وزنی ندارد (چون با وزنی که تحویل میدهند، با همان وزن باید تحویل بگیرند و یا پولی کنند) و میتواند محصول خود را به تعاونی معتبری که از پیش معرفی شده تحویل دهد
۳٫ به آن مقدار پول که مورد نیازشان است (۳۰ درصد قیمت محصولشان) پول دریافت می کنند و دیگر نیاز به فروش محصول خود با قیمت ارزان جهت تامین پول مورد نیاز خود نیستند.
ب) قیمتهای تعیین شده در حال حاضر حدودا کیلویی یک میلیون تومان از بازار رسمی گرانتر است و این امر باعث روی آوردن فروش بیشتر کشاورزان به این تعاونیها میشود.
ج) گفته شده هیچ محدودیتی برای خرید این محصول وجود ندارد.
د) زمان خرید آن هم دامنه وسیعی دارد که طبق گفته ها قایل تمدید نیز می باشد.

معایب و اشکالات این طرح:
الف) این طرح موجب بروز اختلال روانی در بازار شده است و به جهت بازپس ندادن آزمون خود کشاورز را دچار سردرگمی کرده است.
ب) زعفران محصولی گران قیمت است و اصطلاحا پول بر است و اینکه اگر شرکت تعاونی در جهت حمایت از کشاورز گام برداشته چرا در خرید قطعی تمام وجه به کشاورز پرداخت نمی شود و فقط به ۴۰ درصد آن بسنده شده است. به عبارت دیگر چه تضمینی است که راس سه ماه آینده پس از خرید قطعی ۶۰ درصد الباقی به کشاورزان پرداخت شود ؟
ج) امنیت لازم برای نگهداشت این محصول از قبل باید برای تمام تعاونیها اندیشیده شده باشد و با اخذ محصول از کشاورز دیگر کشاورز هیچ مسئولیتی را در قبال امنیت نگهداری محصول قبول نمی کند و این امر را حتما کشاورزان باید در قراردادهایی که نگاشته می شود قید کنند.
د) این طرح ممکن است باعث تحریک کشاورزان و افراد عموم(به اصطلاح خانگی ها) برای خرید محصول و به امید رسیدن به سود بیشتر شود که طی چند سال گذشته بدلیل اینکه این افراد حضور مستمر در بازار زعفران ندارند و نتوانسته اند تصمیم مناسب برای فروش بگیرند، بجای منفعت، با ضررهای هنگفت مواجه شده اند.
ه) در این طرح کشاورز از دلال تمیز داده نشده است. در واقع هیچ ضمانتی نیست که کسبه بجای کشاورز به فروش زعفران به این تعاونیها اقدام نکنند.
و) نکته خیلی مهم این است که این طرح بصورت خیلی ناگهانی گرفته شده(در عرض دو روز) و ممکن است پیش از این صادرکنندگان با قیمتهای قبلی قراردادهای هنگفت بسته باشند و الان به موجب بالارفتن قیمت دچار ضرر و زیان شده باشند. بالاخره تمرکز این محصول بر پایه صادرات است و این را باید در نظر گرفت اگر صادر کننده ها اعتصاب به خرید زعفران کنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟!
ز) اگر فقط یک چهارم از کشاورزان هم از این طرح استقبال کنند حدود یکصدو بیست تن زعفران باید توسط تعاونیها خریداری شود که پول آن با قیمت معدل ۵میلیون تومان در هرکیلو مبلغی در حدود ۶۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان میشود. آیا تعاونیها برای بازپرداخت این مبلغ واقعا آمادگی دارند؟!

امیدواریم هرآنچه تصمیم گیری میشود همه از روی فکر و اندیشه باشد و با مشورت افراد صاحب اندیشه صورت گیرد و صرفا تصمیمات ضرب الاجلی نباشد.
به امید روزی که جایگاه زعفران در جامعه جهانی با نام ایران پر آوازه شود …

نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در قسمت ارسال دیدگاه (پایین این صفحه) با ما در میان بگذارید.

 

 *

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.