نبض بازار ۱۳۹۶٫۰۸٫۱۱

نوسانات بازار زعفران در هفته ای که گذشت شدید بود و درمحموع از قیمت ۴۱۵۰ به ۳۸۵۰ تنزل پیدا کرد.

این یک مطلب واضح است که البته این را قبلا پیش بینی کرده بودیم. کاملا روشن است، مادامی که صادرات زعفران با یک قیمت پایه افزایش پیدا نکند و از طرف دیگر هرساله به سطح زیرکشت زعفران افزوده شود و همچنین در امر ارتقاء «کیفیت برداشت زعفران» گامی برداشته نشود، این محصول جایگاه قبل خود را از لحاظ ارزش ریالی از دست می دهد و اتفاقا این مطلبی که عرض شد مهمترین رسالت ارگانها و نهادهایی مثل جهاد کشاورزی است. نه اینکه با دادن صرفا « وعده های خرید » سعی در بالابردن و یا پایین آوردن قیمت زعفران نقش داشته باشند. ممکن است در یک مقطع کوتاه موثر باشد اما مشکل را اساسی حل نمی کند و دچار بازگشت خواهد شد.

در چند پست قبل خدمت شما عرض کردم که اگر سیاستهای درستی اجرا می شد قیمت زعفران امسال باید قیمتی معادل ۱۲ میلیون تومان در هر کیلو می داشت.

حال باید با بازی با افکار عمومی نوسان در قیمت زعفران ایجاد کنند.

یک زمانی این امر براحتی محقق می شد. اما الان با رسانه های دیجیتال و پیام رسانهای اجتماعی مردم مسلط بر اخبار هستند. اگر خبری پخش شود و اجرا نشود، مردم به آن اعتنا نمی کنند. مهم اجرا شدن یک طرح است.

بعنوان مثال الان گفته شده مبلغ ۳ میلیارد تومان در اختیار جهاد کشاورزی استان بودجه در نظر گرفته شده تا از کشاورزان بصورت قطعی خرید کنند. ۳ میلیارد تومان پول زعفران یک روستای کوچک هم نمی شود، چه رسد به یک استان. مردم تمام اینها را محاسبه می کنند. اگر واقعا قرار است در جهت حمایت از کشاورزان خرید قطعی زعفران صورت گیرد باید حداقل ۲۰۰ میلیارد تومان معادل یک دهم زعفران تولیدی بودجه اختصاص داده شود،نه سه میلیارد تومان…!!! سه میلیارد تومان پول ۶۰۰ کیلو زعفران است !!! یعنی اینطور از کشاورز و زعفرانکار حمایت می شود؟!!

متاسفانه همین برخوردهای دوگانه کار را به جایی رسانده که با پخش شدن خبر تخصیص ۳ میلیارد تومان برای خرید زعفران، امروز بجای آنکه قیمت زعفران بالا رود، شاهد افت قیمت بیشتر آن بودیم…

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.