نبض بازار زعفران در تاریخ ۱۳۹۶٫۰۹٫۱۷

noorhannet

نبض بازار زعفران و قیمت روز زعفران طی دوهفته اخیر در مجموع سیر نزولی داشت.
از جمله خبرهای مهمی که در این مدت در کف بازار اتفاق افتاد، یکی کاهش پرداخت نقدی از ۷۰ درصد به ۴۰ درصد توسط جهاد کشاورزی در خریدقطعی زعفران بود و دومین مطلب افزایش نرخ دلار بود که موجب تاثیر در نوسان قیمت این بازار پراسترس گردید.
البته هردو مطلب جای بحث و تامل دارد.
بررسی مطلب اول:
همانطور که در پستهای قبل به اطلاع شما رسید خرید زعفران بصورت قطعی توسط جهاد کشارزی قطعا روی قیمت روز زعفران تاثیر می گذارد، ولی باید بصورت مقطعی و صوری نباشد. همانطور که شاهد بودیم،
وقتی خرید زعفران بصورت قطعی با پرداخت ۷۰ درصد نقدی صورت میگرفت ، قیمت زعفران هم در بازار رسمی با افزایش روبرو شد. اما متاسفانه این مطلب فقط یکی دو روز اجرایی شد و باز به روال سابق خود یعنی پرداخت نقدی ۴۰ درصد بازگشت که باعث کاهش قیمت گردید.
بررسی مطلب دوم:
افزایش دلار در حالت عادی باید باعث افزایش قیمت زعفران گردد، اما ما شاهد کاهش قیمت بودیم. چرا؟!
دو دلیل برای این مطلب قابل بررسی میباشد.
دلیل اول: با افزایش نرخ دلار شرکتهای صادراتی ارزهای خود را تبدیل به ریال نکردند تا از افزایش قیمت دلار و درهم و … سود ببرند و این باعث کمبود نقدینگی ریالی در بازار شد و طبیعتا کمبود نقدینگی باعث کاهش قیمت میگردد.
دلیل دوم: اینکه متاسفانه هیچ مرجعی برای تعیین حداقل قیمت برای صادرات زعفران نیست. این موضوع باغث میشود صادرکنندگان ما بجای اینکه با نرخ دلار و درهم و یورو زعفران را معامله کنند، با نرخ ریال زعفران را صادر میکنند و متاسفانه بعضا دیده می شود برای تامین منافع شخصی روی دست یکدیگر قیمتهای پایین تری پیشنهاد میدهند و این باعث میشود قیمت رشد نکند.

نظرات و پیشنهادات خود را برای ما به اشتراک بگذارید.

همچنین پیشنهاد میکنم حتما مطالب سایت در بخش نبض بازار مربوط به تاریخهای قبل از این را مطالعه نمایید تا بهتر با اوضاع بازار زعفران آشنا شوید.

کانال قیمت روز زعفران

از دادن ۵ ستاره به ما فراموش نکنید…


نبض بازار زعفران در تاریخ ۱۳۹۶٫۰۹٫۱۷
4.3 (85.64%) 39 votes

*

code