کاهش زیاد قیمت زعفران

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کاهش زیاد قیمت زعفران

کاهش زیاد قیمت زعفران

 

غلامرضا میری نائب رئیس شورای ملی زعفران در کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد گفت: نرخ زعفران کاهش زیادی داشته است آن هم در حالی که در این سال زراعی شاهد رشد تولید این محصول خواهیم بود.

او ادامه داد: با این افزایش تولید و دلسردی صادرکنندگان، بیشتر زعفران به صورت قاچاق خارج می‌شود، باید ترتیبی اتخاذ شود تا صادرکننده با صادرات آشتی کند؛ همچنین روند بازگشت ارز حاصل از صادرات باید شفاف شود تا صادرکننده بداند امروز که دست به تجارت می‌زند، با ارز خود چه کند؟

نائب رئیس شورای ملی زعفران در کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد گفت: ما نمی‌توانیم ارز وارد کشور کنیم. باید بستر و مسیری برای ورود ارز پیش بینی و فراهم شود.

میری افزود:حاشیه سود زعفران بسیار کم است، در نتیجه نمی‌توانیم به اتکای تفاوت نرخ، ارز را در نیما بپردازیم.

بیشتر بخوانید …

دغدغه های زعفران خراسان

علی شریعتی مقدم افزود: با اینکه حمایت هایی از سوی دولت در حوزه صادرات زعفران انجام شده اما مشکلات بسیار زیاد است.  علاوه بر تحریم ها که باعث قطع ارتباط تجاری ایران با تعدادی از کشورهای خارجی شده تغییر قوانین و محدودیت ها در بخش ارزی به مراتب تبعات سنگین تری داشته و به صادرکنندگان لطمه وارد کرده است.
وی ادامه داد: به دلیل محدودیت در تامین بودجه، منابع تخصیصی برای توسعه صادرات خیلی کمتر از گذشته شده و آن نهضتی که در توسعه صادرات و جهش صادراتی انتظار داریم به محاق رفته است.  شاید راهکارهای تکمیلی که سازمان توسعه تجارت اراه دهد بتواند کمک کند تا صادرکنندگان چشم انداز مشخص تری برای فعالیت هایشان داشته باشند.
رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی مشهد گفت: خراسان رضوی تنوع در اقلیم، محصولات کشاورزی، بازارهای متنوع و مزیت دار در اطراف خود دارد که مزیت نسبی برای آن ایجاد کرده اما آنچه هم اینک در صادرات این محصولات از استان اتفاق می افتد در شان خراسان رضوی نیست. نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولویت قرار دادن زعفران به عنوان یک محصول صادراتی و یک بخش از سوغات در شرق کشور بود تا برای این محصول به عنوان پیش قراول و پیشران محصولات صادراتی کشاورزی ایران یک بسته حمایتی یا جهش صادراتی در نظر گرفته شود.
وی افزود: مهمترین مشکل کنونی صادرات زعفران در بخش ارزی است که جلسات متعددی در این خصوص با سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی برگزار شده است.  بخشی از صادرات زعفران پارسال با کارت های یکبار مصرف در گمرک انجام شد. این اقدام بر قیمت زعفران در خارج از کشور تاثیر گذاشته و قیمت این کالا را با داخل کشور یکسان گرده است.
شریعتی مقدم گفت: برخی زعفران را برای دستیابی به ارز می خرند و صادر می کنند یا خریداران از شهرها و کشورهای مختلف یک کارگزاری در ایران پیدا می کنند تا از طریق صرافی پول را برایشان تغییر دهند، سپس به قیمت روز زعفران را می خرند و با یک هزینه جزئی آن را صادر می کنند و کالا با این نرخ که خیلی کمتر از نرخ واقعی است در بازار جهانی عرضه می شود. 

 

 

 

 

 

 

 

ادرس کانال تلگرام ما

زعفران نورهان

به ما بپیوندید

telegram.me/zafruni*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: