آیا بیماری های گیاه زعفران را می شناسید؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آیا بیماری های گیاه زعفران را می شناسید؟

با توجه به اینکه زعفران اهیت زیادی در مناطق کم آب و کویری دارد، بهتر است راجب به بیماری هایی که ممکن است گیاه زعفران دچار آن بشود بدانید و عواملی که باعث می شود گیاه دچار عارضه شود را بشناسید تا کمتر دچار ضرر و از دست رفتن محصول خود باشید.

بیماری های مهم زعفران عبارتند از:

  • فنری شدن یا پیچیدگی کلاله:

در این بیماری، کلاله در هم پیچیده می شود. در مواردی خاص تر کلاله مانند فنر به هم می پیچد و قطع شده و می افتند.

علت این بیماری دقیق مشخص نیست اما میتوان به مواردی مانند: وضعیت تغذیه گیاه، نوع گیاه، سن بنه ها، شرایط فیزیولوژی و یا وجود ویروسی ومیکوپلاسمایی اشاره کرد.

  • پوسیده شدن بنه

پوسیدگی فقط در ناحیه تحتانی بنه حائز اهمیت است ، در این حالت بنه ها از اندازه عادی کوچک تر و بته کوتاه تر از حالت معمول می باشد. عواملی مانند وضعیت آبیاری نامناسب، نامتعادل بودن حاصلخیزی خاک و یا عوامل بیماری زا باعث بوجود آمدن این بیماری می شود.

آیا بیماری های گیاه زعفران را می شناسید؟

  • بیماری رایزوکتونیا

این یک بیماری قارچی می باشد.این بیماری باعث پوسیدگی ریشه، ایجاد لک سفید روی بنه، زردشدن برگ ها می شود که با ادامه دار شدن بیماری کپک ها به رنک بنفش در می آیند و باعث پوسیدگی کل گیاه می شود.

برای پیشگیری از این بیماری بهتر است قبل از کاشت بنه را به مدت ۱ تا ۳ دقیقه در محلول سولفات مس قرار داده شوند. اگر زمین زراعی به این بیماری دچار شد، بختر است زمین را در دو نوبت با سولفوردوکربن ضد عفونی کرد.

این بیماری در کشورهای فرانسه و اسپانیا بیشتر مشاهده شده است.

  • بیماری سیاهک زعفران

این بیماری از قارچی به نام فوماگو بر روی بنه ها و برگ ها ظاهر می شود و راه از بین بردن آن ها سوزاندن بنه ها و برگ ها می باشد.

  • بیماری زردی

زردی برگ ها احتمالا به خاطر فقر عناصر غذایی ، آهکی بودن زمین و کمبود آهن می باشد. افزودن کودهای ( فسفاته، پتاسه، ازته) به زمین و پاشیدن محلول سولفات آهن و سایر کودهای حاوی آهن به نسبت ۱ تا ۲ در هزار برای از بین بردن این بیماری توصیه می شود.


خواندن مطالب زیر به شما توصیه می شود:


بیماری زعفران بیماری زعفران زرد بیماری قارچی زعفران بیماری گیاه زعفران بیماری های مهم زعفران آفات و بیماری زعفران قیمت زعفران قیمت زعفران نگین خرید زعفران خرید زعفران عمده خرید زعفران کیلویی خرید زعفران در مشهد نرخ زعفران نرخ زعفران امسال نرخ زعفران خشک بیماری زعفران زرد بیماری قارچی زعفران بیماری گیاه زعفران بیماری های مهم زعفران  آفات و بیماری زعفران قیمت زعفران  نرخ زعفران نرخ زعفران امسال نرخ زعفران خشک خرید زعفران خرید زعفران عمده خرید زعفران کیلویی قیمت زعفران نگین خرید زعفران در مشهد*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.