داغ زعفران بر سینه صادرات

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

داغ زعفران بر سینه صادرات

ایران دارای ۷۱% بازار زعفران جهان را در بر دارد، اما در جهان زعفران را به اسم ایران نمی شناسند و هر ساله به دلیل فروش فله ای زعفران و فرآوری نشده مقدار قابل توجهی صادرات این محصول را از دست می شدهد.
اطلاعات مربوط به سال ۹۵ که آخرین سالنامه آماری وزارت جهاد کشاورزی می باشد، سطح زیر کشت این محصول بیش از ۱۰۰ هزار هکتار بوده است.

در سال ۱۳۹۰ این مقدار ، ۴۶% رشد داشته است و در سال ۱۳۹۵ تعداد استان های دارای زمین زراعی زعفران از ۱۹ استان به ۲۷ استان رسیده است.
علاوه بر افزایش سطح کشت زعفران، صنایع عای بسته بندی زعفران و فرآوری روند رو به رشدی داشته است ، بصورتی که تعداد واحد های فعال در این زمینه ۵ برابر شد یعنی در سال ۹۰ از ۶۵ واحد به ۱۳۶ در سال ۹۵ رسید.

داغ زعفران بر سینه صادرات

ایران بزرگترین صادر کننده زعفران در دنیا می باشد و سهم ۷۱ درصدی را به خود اختصاص داده است و از صادرات این محصول در سال ۲۰۱۷، در حدود ۲۳۶ میلیون دلار کسب درآمد کرده است. آمار های گمرک در مهر ماه ۱۳۹۷ درآمد بیش از ۱۷۸ میلیون دلار در ۷ ماه اول سال را نشان می دهد.

سوالی که پیش می آید این است که ایران چگونه می تواند جایگاه خود را در بازار زعفران حفظ کند و صادرکنندگان به چه طریق می توانند از این فرصت برای سود بیشتر استفاده کنند؟

جواب این سوال در چند موارد زیر در ادامه آورده شده است:

  • ارزش از دست رفته در غیاب بسته بندی
  • دانش فنی بسته بندی های کارآمد
  • برندسازی زعفران ایرانی
  • هدف اصلی، مصرف کننده نهایی باشد

خواندن مطالب زیر به شما توصیه می شود:


 صادرات زعفران موانع صادرات زعفران قیمت زعفران نرخ زعفران خرید زعفران خرید زعفران کیلویی زعفران نورهان قیمت زعفران نرخ زعفران زعفران نورهان*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: