چگونه زعفران باکیفیت پرورش دهیم؟

چگونه زعفران باکیفیت پرورش دهیم؟

چگونه زعفران باکیفیت پرورش دهیم؟

 معمولاً زعفران را در آب‌وهوای معتدل پرورش می دهند. افرادی که به در امر تولید و کاشت زعفران متصدی هستند باید در رابطه با انتخاب زمین دقت لازم را مبذول داشته باشند. کشاورزان زعفران کار از مردادماه تا مهرماه اقدام به تهیه پیاز و آماده‌سازی زمین می‌کنند. چگونه زعفران باکیفیت پرورش دهیم؟

 زعفران را بشناسیم

 از گونه زنبق سانان بوده گیاهی علفی دارای پداژه ی سفیدرنگ که بر روی جوانه‌های راسی و جانبی موجود است. ریشه افشان، کوتاه و معمولاً از قاعده کورم بر روی یک دایره بیرون می‌آید.

گل‌ها شامل ۶ قطعه گل‌پوش، ۳ کاسبرگ و ۳ گلبرگ می‌باشد که همه آن‌ها یکرنگ و دارای عطری دل‌انگیز می‌باشد، همچنین دارای ۳ پرچم یا بساک زرد، مادگی آن شامل خامه سفید، کلاله ۳ شاخه‌ای و قرمزرنگ می‌باشد.

از محصولات ما زعفران سوپر نگین درجه یک بازدید نمایید.

برگ‌های گیاه زعفران بلند و باریک و به رنگ سبز تیره چمنی با طول ۲۰ تا ۵۰ سانتی‌متر به‌اندازه ۱۱ تا ۵ برگ است. گل‌ها و برگ‌ها داخل غشای لوله‌ای بانام اسپات یا چمچه واقع‌شده‌اند که مسئولیت نگه‌داری از برگ و گل‌ها را تا زمان سر زدن از خاک بر عهده‌دارند. این گیاه دانه و بذر تولید نمی‌کند و سه گان می‌باشد.

چگونه زعفران باکیفیت پرورش دهیم؟


همچنین بخوانید ⇐  افزایش قیمت زعفران به دلیل کاهش تولید


چگونه زعفران باکیفیت پرورش دهیم؟

  1. کاشت زعفران به‌صورت کپی و چاله‌ای

در این روش به‌وسیله بیل چاله‌ای به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر ایجاد می‌کنند و سپس در هر چاله ۳ تا ۱۵ عدد پیاز زعفران را درون آن قرار می‌دهند و روی پیازچه‌ها را از خاک پر می‌کنند تا سطح زمین هموار شود فاصله بین چاله‌ها بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر بوده و با ردیف مجاور ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر فاصله دارد.

  1. کشت نواری کشت نواری معمولاً به دو روش انجام می‌شود.

کشت نواری با تراکم ۳ تا ۴ تن در هکتار در این روش زمین به شکل شیاری به‌وسیله بیل یا تراکتور با عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر حفر می‌شود سپس پیازها را بافاصله ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر قرار می‌دهند و با شیار زدن ردیف بعدی خاک حاصل را روی پیازها می‌ریزند فاصله شیارها با شیار کناری ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر است در این روش متوسط محصول به‌دست‌آمده در این نوع کاشت از سال سوم میزان برداشت ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم در هکتار است.

کشت نواری با تراکم ۸ تا ۱۰ تن در هکتار یا روش آرمانی که کاملاً شبیه کشت نواری با تراکم ۳ تا ۴ تن در هکتار است تنها تفاوت آن میزان فاصله پیازچه‌ها با پیازهای مجاور ۴ تا ۵ سانتی‌متر و فاصله هر شیار با شیار مجاور آن ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است.

در این نوع روش میزان تراکم پیازچه در واحد سطح بین ۸ تا ۱۰ تن در هکتار است و متوسط محصول به‌دست‌آمده از سال سوم به بعد بین ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرم در هکتار است.

  1. کشت کپه ای

چگونه زعفران باکیفیت پرورش دهیم؟

آب‌وهوای موردنیاز برای کاشت زعفران

زعفران در مناطق گرمسیر و در نواحی که دارای آب‌وهوای معتدل هستند یا از تابستان‌های گرم و خشک برخوردار هستند و زمستان و پاییز نسبتاً ملایم دارند، رشد مناسبی خواهد داشت. امروزه در نواحی سردسیر مانند همدان نیز شاهد برداشت زعفران بوده‌ایم که نتیجه سازگاری گیاه با محیط بوده است.

زعفران در فصل تابستان خواب است و زمان بیداری گیاه از آبان ماه تا اردیبهشت می‌باشد. با آغاز فصل گرما برگ‌ها زرد می‌شوند و گیاه خشک می‌شود و پیاز خواب می‌خوابد، بنابراین بهترین زمین برای کاشت زعفران مکان‌های گرم و خشک می‌باشد.


همچنین بخوانید ⇐ روند تدریجی ورود زعفران به بازار


زمین مناسب برای کاشت زعفران

معمولاً زعفران در زمین‌های شور، خاک رسی یا شنی به عمل نمی‌آید و بهترین خاک برای رشد گیاه خاک شنی- رسی است که باکمی املاح آهکی همراه باشد. میزان اسیدیته خاک باید بین ۷ تا ۸ باشد. خاک مزرعه شیرین و حاصل خیز است و علف‌های هرز از آن حذف می‌شود؛

بنابراین زمین زعفران باید زمینی باشد که در طی سال‌های اخیر در آن زعفران پرورش داده نشده باشد. چگونه زعفران باکیفیت پرورش دهیم؟

پیاز زعفران نباید در معرض هوای آزاد قرار بگیرد زیرا در معرض آفت‌ها و بیماری‌ها می‌باشد. قرار گرفتن توده پیاز در یک بخش موجب می‌شود که دمای پیاز بالا برود و همین امر موجب می‌شود بیماری‌های آن افزایش پیدا کند بنابراین زمان خارج ساختن پیاز از زمین تا کاشت آن باید خیلی کم باشد.

پرورش زعفران  پرورش زعفران گلخانه ای  زعفران با کیفیت  زعفران نورهان 
پرورش زعفران  پرورش زعفران گلخانه ای  زعفران با کیفیت  زعفران نورهان  زعفران با کیفیت


*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.