پرسش و پاسخ

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

پرسش و پاسخquestion and answer

پرسش و پاسخ

?سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید

من میخواستم بدانم برای قارچ زعفران رورال بهتر هست یا متالاکسیل با مانکوزب و ایا الان دیر شده یا هنوز وقت هست؟

✍پاسخ:

بیماریهای مهم زعفران شامل:

پیچیدگی و فنری شدن كلاله
در این بیماری كلاله ها شبیه به فنر پیچیدگی پیدا می كنند. ودرمواردی نیز كلاله ها از محل پیچیدگی قطع شده ومی افتند. علت این عارضه دقیقا مشخص نیست هر چند احتمالاتی از جمله سن بنه ها، وضعیت تغذیه گیاه و نوع گیاه، شرایط فیزیولوژی گیاه و وجودعوامل ویروسی ومیكوپلاسمایی را می توان نام برد.
پوسیدگی بنه
پوسیدگی ناحیه گردن، شكم بنه وقسمت تحتانی بنه در مزارع كمتر مشاهده شده و ضرر اقتصادی ندارد. درپوسیدگی تحتانی بنه، بنه ها كوچكتر از حد طبیعی بوده و درضمن خود بوته نیزكوتاه تر ازحد نرمال می باشد، كه این به دلیل نامتعادل بودن وضعیت آبیاری وحاصلخیزی خاك و سایر شرایط نامناسب خاك و یا عوامل بیماریزا ممكن است بوجود آید.

بیماری زوال زعفران

این بیماری در اثر پیدایش قارچ ریزوکتونیا و … در پیاز به وجود می آید ، به سطح پیاز حمله کرده بر روی آن لکه های ارزنی شکل سرخ رنگ ایجاد و به تــدریج به داخل بنه نفوذ می کنند . نفوذ این قارچ به داخل پیاز موجب بر آمــدگی هایی در سطح آن و پوسیدن و خشک شدن برگها می گردد. این قارچ محصولات دیــگری چون سیب زمینی ، چغندر و یونجه رانیز موردحمله قرار می دهد.کشاورزان با این بیماری به روش زیر مبارزه می کنند
.
جمع آوری و سوزاندن پیازهای آلوده- ضدعفونی کردن زمین با یکی از سموم قارچ کش مانند زینب ومانـکوزب و …توصیه می گردد.- نکاشتن بنه زعفران درزمین های آلوده برای مدت ۶ تا ۸ سـال به شرطی که دیگر گیاهان میزبان کشت نگردد .

✍پاسخ۲:

رورال رو همراه اب ابیاری در اب دوم یا زاچ اب و اواخر اسفند ماه استفاده کنید
البته عامل قارچ باید مشخص باشد کنه هست یا عوامل خاکی
?مهندس قره خانی

 

 

 

به کانال تلگرام بپیوندید

قیمت روز زعفران

با مطالبی داغ

Telegram.me /zafruni

خرید زعفران . قیمت فروش زعفران . بازار زعفران . قیمت خرید زعفران. قیمت دلار . پیاز زعفران . قیمت پیاز زعفران Safran kaufen.Comprar azafrán.Buy saffron

 *

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: