حال این روزهای طلای سرخ

زمان مطالعه: ۱ دقیقه

حال این روزهای طلای سرخ   

حال این روزهای طلای سرخ

طلای سرخ این روزها حال خوبی ندارد. در شرایطی که ۹۵ درصد از زعفران دنیا در همین ایران خودمان تولید می شود سهم ما از بازار جهانی این محصول تنها و تنها ۴ درصد است. عددی که خود وخامت اوضاع را نشان می دهد.


این واقعیت تلخ که جهان با زعفران ایرانی ناآشنا است را باید پذیرفت. در حال حاضر اسپانیا و یونان به عنوان کشورهایی هستند که بیش از باقی کشورها در این حوزه شناخته شده هستند. در حال حاضر تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی کمترین منفعت را از بازار جهانی زعفران به دست می آورند. این در شرایطی است که کالای استراتژیکی همچون زعفران می تواند ارزآوری زیادی برای کشور داشته باشد.

نگاهی گذرا به صادرات این کالای پر ارزش که از آن به عنوان طلای سرخ یاد می شود این واقعیت تلخ را نشان می دهد که کشت و تولید زعفران در کشورهایی مانند افغانستان از یک سو و  مصادره زعفران ما از سویی دیگر باعث رکود بازار زعفران در ایران شده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید زعفران ما را در اسپانیا به نام زعفران خودشان بسته بندی و به فروش رسیده می شود.

باید در شناسایی و معرفی جنبه های دیگر محصول زعفران و آثار دارویی، درمانی و غذایی زعفران بیشتر کار کرد. این گفته دکتر کوچکی، استاد دانشگاه است. عضو هیات علمی گروه کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در این باره به ایرنا گفته است: باید مشکلات فرهنگی موجود در زمینه همراهی و هماهنگی میان دستگاه ها و سازمان های مختلف در ارتقای جایگاه زعفران و ساماندهی روند کاشت، داشت، برداشت و صادرات آن را مدیریت کرد در غیر این صورت هر روز شاهد خسارت فراوان اقتصادی در این زمینه خواهیم بود.

 

 

 

 

 

 

کانال تلگرامی زیر


Telegram.me /zafruni *

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: