زعفران طلای سرخ

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

زعفران طلای سرخ

زعفران طلای سرخ

زعفران به گل سلامتی، پادشاه ادویه‌ها و طلای سرخ مشهور می‌باشد. ازلحاظ گیاه‌شناسی زعفران از خصوصیات زیادی برخوردار می‌باشد. فصل رویش و به گل نشستن زعفران در فصل پاییز و زمان هنگام رشد برگ‌هایش زمستان است این در حالی است که اغلب گیاهان در فصل بهار به رویش و گل‌دهی می‌پردازند زعفران در این فصل پژمرده می‌شود.

در فصل پاییز و در صبح زود برای برداشت زعفران اغلب مردم به محل زمین‌های زعفران می‌روند. دیدن گل‌های بنفش بر روی زمین‌های خشک و عاری از چمن خالی از لطف نیست.

 نحوه برداشت زعفران

گیاه زعفران با داشتن گل‌های زیبای بنفش و کلاله قرمز و قیفی از زیباترین گل‌ها است. کلاله سه‌شاخه‌ی رنگی از عطر و رایحه دل‌انگیزی برخوردار است. از همین بخش زعفران گران‌ترین ادویه جهان به دست می‌آید.

گل زعفران باید بلافاصله جمع‌آوری شود و با شرایط خاص کلاله‌های قرمز جداشده و با دقت خشک شوند تا کیفیت و خواص زعفران تغییر نکند.

برای تهیه یک کیلوگرم زعفران خشک باید بین صد هزارتا دویست هزار گل زعفران داشته باشید و یک کارگر باید ۴۰ ساعت کار کند تا ۱۵۰ هزار گل زعفران را بچیند.

زعفران طلای سرخ

خواص زعفران

زعفران از گیاهان باارزش و مفیدی است که در اغلب صنایع ازجمله صنایع دارویی؛ غذایی و صنعت استفاده می‌شود. در قدیم پزشکان معروف ایرانی مانند زکریای رازی، ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی از خواص دارویی زعفران برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کردند.

وجود کارتنوئیدها در زعفران از عوامل ضد سرطانی این گیاه است همچنین زعفران برای اختلالاتی نظیر آلزایمر و پارکینسون مفید بوده و برای درمان بیماری گوناگونی مانند سرماخوردگی، سوءهاضمه، یرقان، هپاتیت و دیابت مناسب و مؤثر می‌باشد. زعفران خاصیت ضد تشنجی دارد، آرام‌بخش بوده و برای افراد بی‌خواب مفید می‌باشد. این ادویه برای تقویت حافظه و کمک به یادگیری اثربخش می‌باشد. دارای ویتامین‌های B۱، B۲، B۶ و ویتامین C می‌باشد.


خواندن مطالب روبرو به شما توصیه می شود ⇐   تاثیر بیماری کرونا بر صادرات زعفران


از خواص دیگر این ادویه خوش عطر و رنگ می‌توان به خاصیت ضدافسردگی آن اشاره داشت. نوشیدن یک فنجان چای دم‌کرده زعفران می‌تواند باعث احساس شادی و فرح به انسان ببخشد.    زعفران طلای سرخ

البته رعایت مصرف زعفران مانند هر ماده غذایی دیگر از نکات قابل‌توجه می‌باشد زیرا مصرف ۳ گرم زعفران در طول یک ماه مفید بوده و بیش‌تر از ۵ گرم آن مضر می‌باشد. طبق نظر سازمان غذا و داروی آمریکا (FAD) زعفران تحت عنوان یک رنگ دهنده طبیعی و مجاز است و مصرف آن به‌عنوان معطر کننده و طعم‌دهنده طبیعی غذا بلامانع می‌باشد.

از زمان‌های قدیم تا امروزه از زعفران به دلیل رنگ زیبای آن جهت تزئین و تهیه انواع دسر، بستنی و جهت خوش عطروطعم کردن خورشت‌ها استفاده می‌کردند.

در صنعت نیز زعفران برای آثار هنری مانند تذهیب، خوشنویسی، کتاب‌آرایی و فرش‌بافی استفاده زیادی می‌کردند.

همچنین به دلیل اهمیت و پاکی این گیاه از آن برای نوشتن و تزئین قرآن و ادعیه از رنگ این گیاه استفاده می‌کردند.

در سال‌های اخیر محققان بامطالعه و پژوهش بر روی این گیاه توانسته‌اند از آن عصاره‌ای بسازند که به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان از ارزش زیادی بهره‌مند شده است.

امروزه علاوه بر ایران کشورهای چین، هندوستان، مالزی، تایوان، فرانسه، ایتالیا و آلمان از تولیدکنندگان این محصول به شمار می‌روند.


خواندن مطالب روبرو به شما توصیه می شود ⇐  روند تدریجی ورود زعفران به بازار


زعفران طلای سرخ

اسپانیا در سال‌های اخیر به‌عنوان دومین کشور تولیدکننده زعفران در دنیا شناخته می‌شود. این در حالی است که خود این کشور ازجمله کشورهای واردکننده زعفران از ایران است. در حال حاضر به دلیل کیفیت عالی زعفران ایران برخی کشورها زعفران ایران را به شکل فله‌ای می‌خرند و بانام و بسته‌بندی کشور خود به بازارهای بین‌المللی وارد می‌کنند.

قیمت امروز زعفران نورهان  قیمت زعفران نورهان  خواص زعفران چیست   خواص زعفران   برداشت زعفران چه موقع است  برداشت زعفران در چه ماهی است  قیمت امروز زعفران نورهان  قیمت زعفران نورهان  خواص زعفران چیست     برداشت زعفران چه موقع است  در چه ماهی است  زعفران طلای سرخ  زعفران طلای سرخ      زعفران طلای سرخ     

 

 

 

 

 *

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: