دلایل مرغوبیت زعفران قائنات

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

دلیل مرغوبیت زعفران قائنات


سابقه کشت زعفران درشهرستان قائنات به گواهی تاریخ به بیش از سه هزار سال پیش باز می گردد در نتيجه برخورداری از تجربه که بزرگترین معلم انسان است وشناسایی تمامی زوایای این گوهر گرانبها برای مردم قائنات می باشد،دلیل این سابقه طولانی را هم می توان در بررسی خصوصیات گیاه زعفران پیدا کرد.

زعفران گیاهی است که در دوران کاشت کمترین آب را می طلبد. کمی بارندگی در این منطقه جاذبه زیادی را برای کاشت این محصول فراهم نموده است.

همچنین خاک این منطقه نیز سرشار از مواد معدنی مورد نیاز برای رشد این گیاه با ارزش می باشد که نشان دهنده لطف ایزد منّان به مردم این منطقه کویری است.( بالا بودن قدرت توان رنگدهی و عطر زعفران قائنات به علت وجود فراوان مواد کروسین و پیکروکروسین در زعفران این شهرستان است  که در جهان بی نظیر است)این لطف بیکران خداوند باعث تولید زعفران با بهترین کیفیت در سطح جهان در این منطقه شده است. کیفیت زعفران قائنات را می توان از بازدهی حداکثری زمین های زیر کشت این محصول در این منطقه و البته مقایسه بازدهی و کیفیت زعفران کاشته شده در بقیه نقاط جهان به خوبی متوجه شد.

 

زعفران قاینات همچنان مرغوب ترین زعفران جهان

 

محسن احتشام گفت: با توجه به درجه بندی استانداردهای جهانی،زعفران منطقه قاینات بویژه در مناطق کوهستانی چه بلحاظ قدرت رنگ دهی (کروسین)، چه به لحاظ عطر (اجزاءسافرانال ) و چه به لحاظ طعم (پیکروکروسین ) همچنان در جهان بی نظیر است.
وی استفاده از آب شیرین برای آبیاری، استفاده نکردن از کود شیمیایی، مهارت و تجربه کشاورزان، برداشت زعفران در صبح زود و نگهداری مناسب این محصول مهم را از دلایل مرغوب بودن زعفران قائنات اعلام کرد .
رئیس شورای ملی زعفران همچنین از کاهش قیمت زعفران نسبت به چند ماه گذشته به دلیل محدودیتهای ارزی خبر داد.
در قاینات ۵ هزار و ۱۳۵ هکتار سطح زیرکشت زعفران است که سالانه ۲۲ تن طلای سرخ از این سطح زیرکشت برداشت می شود.

 

 

 

 

 

 

ادرس کانال تلگرامی ما

زعفران نورهان

telegram.me/zafruni*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: