کشت چغندر قند ۴ برابر کشت زعفران به آب نیاز دارد

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کشت چغندر قند ۴ برابر کشت زعفران به آب نیاز دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، در سال های پیش وزارت جهاد کشاورزی با توجه به وضعیت آب و هوایی هر منطقه فعالیت کشاورزی آن منطقه را تعیین می نمود. با توجه به خاک حاصلخیز و پر آب بودن این منطقه به کشاورزان توصیه شد در زمینه کشت چغندر فعالیت نمایند و ایجاد کارخانجات قند در این منطقه ، کشاورزان را ترغیب به کشت این محصول کرد.

در پی گذشت سال ها و خشکسالی های این منطقه، دست اندر کاران و گروه هان نجات دریاچه ارومیه به دنبال تغییر کشت از چغندر قند به زعفران محصولی کم آب و در آمد زا شدند.
مدیر دفتر استانی احیای دریاچه ارومیه در پاسخ به پرسش مخاطبان سامانه فارس تحت عنوان: “چرا در آذربایجان به جای کشت چغندر قند از کشت زعفران استفاده شده است؟” توضیح داد:مهم ترین دلایل خشک شدن در یای ارومیه به بخش کشاورزی می باشد. حدود ۸ تا ۱۴ هزار متر مرکعب به شش تا هفت با رآبیاری نیاز دارد و برداشت این محصول ۶۰ تا ۶۵ تن در هر هکتار می باشد.
وی ادامه داد:

کاشت زعفران با توجه به مصرف آب خیلی پایین و صرفه اقتصادی بهترین جایگزین در برابر محصولات پرآب بر مانند چغندر می باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذر بایجان غربی کشت زعفران در مناطق کم آب این منطقه را یکی از برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان دانست و افزود: کارگاه های آموزشی در این زمینه برای آگاهی بهره برداران در حال برگزاری می باشد.
کاشت چغندر نسبت به زعفران بسیار هزینه بر تر است در حالیکه سرمایه کشت زعفران در سال اول بر می گردد، سال دوم شروع به سوددهی می کند و از سال سوم به بعد صرفه اقتصادی تا ۱۰ سال را در پی خواهد داشت.

نتیجه ای که از مقایسه کشت این ۲ محصول حاصل شد، بازدهی چهار برابری و کاهش چهار برابری مصرف آب در کشت زعفران در پی خواهد داشت.

 


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:

 


در کانال تلگرام قیمت روز زعفران با آیدی zafruni@ عضو شوید و از قیمت روزانه زعفران با خبر شوید.

همچنین می توانید پیج ما را در اینستاگرام به نام noorhan_net دنبال کنید.



*

code



WhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: