زعفران دیگر برای کشاورزان هیچ گونه سوداوری ندارد

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

زعفران دیگر برای کشاورزان هیچ گونه سوداوری ندارد

زعفران دیگر برای کشاورزان هیچ گونه سوداوری ندارد

زعفران دیگر برای کشاورزان هیچ گونه سوداوری ندارد

 

حمید میرزایی، یکی از تولیدکنندگان عمده زعفران در روستای عمرویی از توابع شهرستان سرایان میگوید : از نظر من زعفران دیگر صرفه اقتصادی ندارد و بیشتر به ضرر کشاورزان تمام میشود .
وی افزود: تمام هزینه ها از جمله هزینه ی کارگر تاهرینه های کود به طور میانگین هر ساله به قیمت انها افزوده میشود . اما در مقابل ان قیمت خود زعفران که معیشت مردم خراسان جنوبی را تامین میکند شدیدا با کاهش روبرو شده است .
وی در ادامه صحبتها بیان کرد : بااین وجود میتوان گفت نه تنها سطح زیر کشت زعفران به شدت کاهش خواهد یافت بلکه جایگزینی برای کاشت سایرمحصولات فراهم میشود که با این وجود فرصتی برای کاشت زعفران برای کشاورز فراهم نمیشود .
میرزایی ادامه داد: تولید کردن زعفران از زمان کاشت تا لحظه ی برداشت عموما به صورت سنتی صورت میگیرد و با همه ی این مشکلات قیمت زعفران نه تنها افزایشی نداشته بلکه با کاهش قیمت نیز مواجه بوده .
وی افزود:با این وجود دیگر کشاورزان تمایلی برای کاشت زعفران ندارند ویا تمایل کمتری به کاشت ان دارند و در بعضی موارد وجود فشار ناشی از سختی برای کشاورزباعث شده پیازها خورک دامها شوند .

 

 

چرا زعفران  برای کشاورزان دیگر سوداوری ندارد

زعفران دیگر برای کشاورزان هیچ گونه سوداوری ندارد


همچنین بخوانید ⇐  خواص زعفران در طب اسلامی و ایرانی


ضربه هایی که میخورند از شناخت ناکافی

زعفران ، محصولی که این روزها باید سودش در جیب کشاورزان باشد ، اما این روزها حالش چندان تعریفی ندارد .
محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران نیز گفت: افرادی که مطالب غیر کارشناسی و غیر مدیریتی و دور از مطالعه و تجزیه وتحلیل بازار جهانی زعفران را انجام میدهند تنها نتیجه ای جزازدست دادن بازار جهانی زعفران و وارد کردن ضرر به کشاورزان را ندارد .
وی درادامه با بیان اینکه قیمت زعفران جوابگوی زحمات کشاورز نمیشود و این قیمت ، قیمت مطلوبی نیست ،گفت : زعفران ایرانی باید با برند ایرانی بودنش صادر شود.
احتشاب اضافه کرد : قیمت خرید زعفران از کشاورزان با قیمت صادرات زعفران فاصله ی زیادی دارد ، و میتوان گفت با افزایش قیمت ارز سرمایه کشاورزان هدر رفته است زیرا فاصله قیمتی بسیاری بین خرید زعفران از کشاورز تابازار صادراتی وجود دارد .

وی یادآور شد: شورای ملی زعفران در تلاش است تا با برند سازی زعفران ایرانی و مدیریت بازار صادرات زعفران به سمتی پیش برود که قیمت زعفران به طور منصفانه به نفع کشاورزان نیز باشد .
وی بیان کرد: متاسفانه کشاورزان دیگر تمایلی به کاشت زعفران ندارند و یا کمتر نشان میدهند ازاین رو راندمان تولید زعفران پایین است و باید طوری صادرات زعفران را مدیریت کرد تا کشاورزان بتوانند دستمزد واقعی خود را از فروش زعفران بدست بیاورند و اینکه حاصل دسنرنج انها هدر نرود.
رئیس شورای ملی زعفران بیان کرد : بسیاری از مشکلات حوزه زعفران عدم اگاهی است و این ایجاد مشکل میکند ، که گریبانگیر خود ما میشود . ما میتوانیم با ثبت برند جهانی و مدیریت ازهدررفتن سرمایه ی ملی جلوگیری کنیم .
زعفران ایرانی باید به کل جهان شناخته شود ، باید کشاورز ما انقدر از داشتنش مسرور باشد که ان را مانند طلا باارزش بداند ، باید از پیاز زعفران تا گل ان برای تمام دنیا باارزش باشد و ما نهایتا باید این امر رابه کل دنیا بفهمانیم که زعفران ایرانی از بهترین کیفیت برخوردار است .

چرا زعفران  برای کشاورزان دیگر سوداوری ندارد

زعفران دیگر برای کشاورزان هیچ گونه سوداوری ندارد


همچنین بخوانید ⇐ تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه

 زعفران دارای خواص بسیار زیادی است ، که گاها با توجه کردن به هریک از این نوع خواص زمینه را برای تولید بسیاری از فرایندهای غذایی و دارویی و از جمله مکمل ها را فراهم می اورد و ارزش افزوده ی بسیار بالایی را ایجاد میکند . میتوان از ان در صنعت داروسازی استفاده کرد.
*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: