تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه

هر ماده غذایی همان‌طور که خواص و مزایای زیادی دارد، درصورتی‌که از آن به شکل صحیح استفاده نشود می‌تواند عوارض و ضررهای زیادی داشته باشد. زعفران نیز از محصولاتی است که دارای تاریخ انقضا می‌باشد.

امروزه کلیه محصولات در دنیا دارای تاریخ‌مصرف می‌باشند و زعفران اگر در شرایط مناسب هم نگه‌داری شود، نیز شامل مواد غذایی دارای تاریخ انقضا می‌باشد.

برخی مواقع زعفرانی که در طی چند سال تولیدشده است و در شرایط صحیح نگهداری می‌شود؛ بارنگ و خصوصیات ظاهری مطلوب با زعفران تولیدشده در همان سال فرقی ندارد و فقط از شکنندگی بیشتری برخوردار می‌باشد، بنابراین زمان طولانی در کیفیت رنگ، بو و عطر زعفران تأثیر چندانی نمی‌گذارد.

 زعفران کهنه یا تاریخ‌مصرف گذشته به چه معنا است؟

زعفران خشک اگر با هر شکل، ظاهر و در ایده آل ترین شرایط نیز نگه‌داری شود، حداکثر تا ۴ سال قابل نگه‌داری می‌باشد. در طی این مدت زعفران ازلحاظ ظاهر بدون تغییر خواهد ماند اما رطوبت آن به میزان زیادی تبخیر شده است و این مورد نشان‌دهنده این است که مواد روغنی و ارزشمند آن از بین رفته است؛ بنابراین زعفران کهنه‌شده است یا تاریخ‌مصرف آن گذشته است.

تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه

تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه


همچنین بخوانید ⇐  مراحل نگه داری و انبار کردن پیاز زعفران


 چگونه زعفران تاریخ‌مصرف گذشته را بشناسیم؟

  1. می‌توان گفت هرچه از زمان تولید زعفران بگذرد، تشخیص زعفران کهنه و تازه سخت‌تر خواهد بود به‌خصوص اگر زعفران به روش مناسبی نگه‌داری شود.
  2. معمولاً زعفرانی که دارای تاریخ انقضا باشد از عطر ملایم و تازه‌ای برخوردار می‌باشد و درصورتی‌که شیوه خشک‌کردن آن صحیح باشد؛ دارای رنگ درخشان‌تر و لطیف‌تری نسبت به زعفران کهنه است.
  3. زعفران تاریخ‌مصرف گذشته از عطر قوی‌تری نسبت به زعفران تازه برخوردار می‌باشد، همچنین رنگ زعفران تاریخ‌مصرف گذشته تیره‌تر می‌باشد.
  4. زعفران کهنه کاملاً شکننده است اما زعفران تازه در مقایسه با زعفران کهنه نرم‌تر می‌باشد؛ بنابراین ممکن است تصور کنید، زعفران تازه هنوز کاملاً خشک نشده است.
  5. زعفران کهنه به‌سرعت رنگ می‌دهد اما زعفران تازه به‌کندی و کمی سخت‌تر رنگ خود را بازمی‌نماید.
  6. از تفاوت‌های دیگر زعفران تاریخ‌مصرف گذشته می‌توان گفت که زعفران کهنه به‌سرعت و به سهولت آسیاب می‌شود اما زعفران تازه همچنان نرم و از شکنندگی کمتری برخوردار می‌باشد.

همچنین بخوانید ⇐ نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم


 زمان تاریخ انقضای زعفران چه مدتی است؟

در نظر داشته باشید که کم بودن بوی زعفران نشان از کهنه بودن یا ناخالص بودن این محصول می‌باشد.

شرایط کشت و اکولوژیکی آن تأثیر زیادی در کیفیت محصول دارد، به‌نحوی‌که اگر کشت محصول ازنظر آب و هوایی مناسب باشد از عطروطعم خوبی برخوردار می‌باشد.

معمولاً زعفران‌های دسته‌ای بهترین نوع زعفران می‌باشند و در حین انتقال ممکن است کمی خرد شوند و گاهی تنها قسمت پایین آن باقی می‌ماند که از ارزش و مرغوبیت زعفران می‌کاهد.

تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه

تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه

نگهداری زعفران

همان‌طور که اشاره شد زعفران اگر در شرایط مناسبی نگه‌داری شود بیش از ۳ تا ۴ سال قابل‌مصرف می‌باشد و مانند زعفران تازه و عالی به فروش می‌رسد و مشخصه آن شکنندگی زعفران می‌باشد. درواقع زعفرانی که سه سال قبل تولیدشده است با زعفران تازه فرق چندانی ندارد.

معمولاً زعفران‌های صادراتی به دلیل آزمایش‌های استاندارد از حیث مشکلاتی مانند کهنه بودن یا ناخالصی به‌دقت موردبررسی قرار می‌گیرند زیرا در غیر این صورت صادر نمی‌شوند.

در ایران زعفران‌هایی که تاریخ انقضای آن‌ها گذشته باشد، همچنان در بازار بدون نام و فاقد برند به فروش می‌رسند؛ بنابراین خریداران زعفران باید توجه کنند که هر نوع محصول بدون نام و برند را باقیمت پایین نخرند.

متأسفانه برخی تولیدکنندگان جهت تولید زعفران از مواد نگه‌دارنده و شیمیایی استفاده می‌کنند و وجود این ناخالصی‌ها به‌علاوه کهنه بودن محصول می‌تواند، سلامت انسان را با خطر مواجه سازد.

برخی مواقع این محصولات به علت رنگ درخشان غیرواقعی خود آن‌قدر مشابه زعفران تازه هستند که به‌سختی قابل‌شناسایی می‌باشند؛ بنابراین در هنگام خرید به بسته‌بندی محصول توجه داشته باشید و از برندها و نام‌های معتبر، زعفران موردنیاز خود را تهیه نمایید.

متأسفانه معیار افراد عادی برای تشخیص کیفیت زعفران بو، شکل و طعم این محصول می‌باشد. درصورتی‌که از مراکز و فروشگاه‌های معتبر زعفران را خریداری کنید با توجه به نام و برند محصول می‌توانید اطمینان داشته باشید که زعفران خوبی را خریداری نموده‌اید.


نگهداری زعفران در منزل   نگهداری زعفران در انبار   تاریخ مصرف زعفران  تاریخ مصرف زعفران خشک  زعفران نورهان  تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه

نگهداری زعفران   نگهداری زعفران در منزل   نگهداری زعفران در انبار   تاریخ مصرف زعفران  تاریخ مصرف زعفران خشک  زعفران نورهان

 *

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: