نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم

نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم

نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم بسیار زیاد و مهم می باشد. زعفران یک گیاه چندساله دارای پیاز است. پیاز این گیاه غلاف قهوه‌ای رنگی دارد. این گیاه در مناطقی واقع در جنوب غرب آسیا، اسپانیا و در جنوب اروپا کشت می‌شود. گیاه زعفران دارای ساقه و ۶ گلبرگ بنفش‌رنگ و ۳ رشته کلاله قرمزرنگ است.

گیاه زعفران از خانواده زنبقیان می‌باشد که از زمان‌های گذشته در جوامع مختلف ازنظر خوراکی و دارویی بکار برده می‌شده است.

بخش مورداستفاده شده از گیاه زعفران به‌طورمعمول کلاله نارنجی آن می‌باشد. کلاله دارای چربی، املاح معدنی و مسیلاژ می‌باشد. ازدیاد و تکثیر زعفران تنها به‌وسیله غده زیرزمینی بنه (کورم) انجام می‌شود.

 رنگ، طعم و بوی زعفران از چیست؟

عطر زعفران به دلیل وجود اسانس فاقد رنگ تروپن دار و همچنین یک ترکیب اکسیژن‌دار به همراه سینئول بانام سافرانال است. طعم زعفران نیز به دلیل هیتروزید تلخ پیکروکروسین می‌باشد. همچنین رنگ زعفران نیز مربوط به نام کروسین می‌باشد.

 زعفران تازه و خشک

زعفران تنها ماده غذایی و باارزش است که به میزان خیلی کم از گیاه زعفران به دست  می‌آید. می‌توان گفت از هر ۱۰۰ تا ۲۰۰٬۰۰۰ گیاه زعفران تنها حدود ۵ کیلوگرم گل زعفران حاصل می‌آید. از هر ۵ کیلوگرم زعفران تازه پس از خشک شدن فقط یک کیلو زعفران خشک به دست می‌آید.


همچنین بخوانید ⇐ زعفران طلای سرخ


 چگونه زعفران را نگهداری کنیم؟

زعفران خشک را باید به‌دوراز نور و رطوبت نگه‌داری کنیم. می‌توانیم در یکظرف شیشه‌ای یا فلزی درب بسته نگه‌داریم. نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم

به یاد داشته باشید که اسانس زعفران قابلیت تبخیر شدن را دارد، بنابراین اگر درب ظرف زعفران بازبماند خواص، بو و اثرات آن تنزل پیدا می‌کند.

نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم

 از زعفران چگونه استفاده می‌شود؟

 زعفران به‌عنوان عطر و رنگ دهنده مصارف زیادی دارد به همین علت از زعفران جهت مصارف صنایع غذایی نظیر شیرینی سازی، تهیه پودرهای کیک، داروسازی، داروهای ضدافسردگی، در نساجی مانند رنگ کردن پارچه‌های ابریشمی، طعم‌دهنده طبیعی و در صنایع لبنی مانند بستنی‌سازی و دیگر موارد استفاده می‌شود.

 انواع مصارف زعفران

از زعفران به اشکال مختلف استفاده می‌شود مانند:

  1. تهیه دم‌نوش زعفران یا چای زعفران که با ۲ گرم زعفران در ۱ لیتر آب جوش و به مدت نیم ساعت می‌توانید، بگذارید دم بکشد تا رنگ و عطر خود را به آب جوش ببخشد.
  2. گرد زعفران معمولاً زعفران را در فر با حرارت ۲۵ درجه سانتی‌گراد خشک نموده و بعد آسیاب کرده از یک الک ریز رد نموده تا گرد پودری به دست آید.

به یاد داشته باشید که هرگز زعفران را با شکر، پودر قند و یا قند آسیاب نکنید زیرا در هنگام دم کردن در ابتدا رنگ خوبی تولید می‌کند اما پس از کمی رنگ آن کم رنگ می‌شود. نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم

نکاتی که در زمان دم کردن زعفران باید بدانیم

اغلب عامه مردم زعفران را با آب جوش مخلوط کرده و اجازه می‌دهند تا دم بکشد اما اگر زعفران را در یک لیوان که حاوی تکه‌های یخ است بریزید و بگذارید تا یخ در دمای اتاق باز شود، متوجه خواهید شد که زعفران به‌دست‌آمده از رنگ و کیفیت مناسبی برخوردار است.نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم


خواندن مقاله روبرو به شما پیشنهاد می شود ⇐ عسل و زعفران


زعفران ازنظر طب سنتی با طبیعتی گرم و خشک دارای خواص زیادی می‌باشد ازجمله: مفرح بخش، مقوی حواس، قابض، بازکننده عروق (سده) دماغ (سر) مفید برای کبد و کاهش‌دهنده اشتها و تقویت‌کننده قلب و معده می‌باشد.

درصورتی‌که زعفران با عسل مصرف شود سنگ‌های کلیوی را از بین می‌برد. برای رفع سردردهای شدید از طریق استشمام زعفران و رفع بی‌خوابی مناسب می‌باشد.

نکاتی که در ارتباط با زعفران باید بدانیم

 آیا زعفران را می‌توان به مدت زیاد در یخچال نگه‌داری کرد؟

واقعیت این است که زعفران هر چه تازه‌تر تهیه و مصرف شود، خواصش بیشتر حفظ خواهد شد. درصورتی‌که ناچارید برای مدت طولانی زعفران را در یخچال نگه‌دارید باید آن را بدون قند یا سایر افزودنی‌ها بسابید و با آب کاملاً جوش مخلوط نمایید، حال زعفران را روی سماور و یا کتری دم نمایید و در یک ظرف شیشه‌ای دربسته، در یخچال  نگه‌داری کنید.


درباره ی زعفران  اطلاعات درباره ی زعفران  متن درباره ی زعفران خاصیت زعفران  نگهداری زعفران   نگهداری زعفران در منزل

درباره ی زعفران  اطلاعات درباره ی زعفران  متن درباره ی زعفران خاصیت زعفران  نگهداری زعفران   نگهداری زعفران در منزل*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: