عارضه دوکی شدن، عمق کاشت اولیه ۲۰ سانت

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

عارضه دوکی شدن، عمق کاشت اولیه ۲۰ سانت

 

عارضه دوکی شدن پیاز زعفران متاسفانه در سال های اخیر درصد زیادی از زعفران کاران تازه کار که هیچ تجربه قبلی در کشت زعفران نداشتند، و قبل از کاشت هم تحقیقات کافی انجام ندادند، به کرات دیده شده که در زمان کاشت عمق مناسب را رعایت نکرده اند.

دوکی شدن پیاز زعفران چندین علت دارد که مهمترین آن ها ، عمق نا مناسب کاشت است. کشاورزان عزیز مدنظر داشته باشند که انتخاب عمق مناسب کاشت به چند عامل بستگی دارد که عوامل آن را در مطالب بعدی عرض می کنیم.

عارضه دوکی شدن، عمق کاشت اولیه ۲۰ سانت

معمولا رعایت عمق کاشت اولیه ۲۰ سانتی متر در شرایط مختلف بازدهی مناسب داشته است. چنانچه عمق کاشت کمتر از حد لازم باشد، احتمال خسارت تنش های دمایی بالا( گرما و سرمازدگی) و هم احتمال دوکی شدن پیاز دختری را افزایش می دهد.

عارضه دوکی شدن، عمق کاشت اولیه ۲۰ سانت

برای رفع این مشکل بهترین راهکار افزایش عمق کاشت با افزودن خاک سبک و غنی به سطح می باشد. برای تهیه خاک سبک و غنی بهترین کار استفاده از خاک زرتعی مرغوب که درصد ماسه آن بین ۶۵ الی ۸۰ درصد با ماده الی حداقل ۱٫۵ درصد می باشد.( چنین خاکی در اقلیم های زعفران کاری معمولا پیدا نمیشود.)

پیشنهاد می شود برای افزودن هر ۱ سانتی متر عمق در هر هکتار عوامل زیر را تهیه کنید و چند مرتبه مخلوط کنید تا کاملا یکدست شوند. سپس در آخر خردادماه به سطح مزرعه اضافه کنید.

  • ۱۰۰ تن ماسه بادی مرغوب
  • ۵۰ تن خاک زراعی ( عرف مناطق زعفرانکاری)
  • ۲۰ تن کود پوسیده فراوری شده

منبع مهندس علی صومعه


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:

 


بیماری پیاز زعفران دوکی شدن پیاز زعفران کاشت زعفران کاشت زعفران گلخانه ای کاشت زعفران در منزل کاشت زعفران در خانه بیماری قارچی زعفران بیماری گیاه زعفران زعفران نورهان*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: