روشی برای پوساندن و فرآوری کود دامی به صورت اورگانیک

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

روشی برای پوساندن و فرآوری کود دامی به صورت اورگانیک

یکی از سوالات همیشگی کشاورزان عزیز در مورد تهیه کود مرغوب مناسب کشاورزی است که در این مطلب سعی شده بدان بپردازیم.
نکته مهم این است که استفاده از کود های دامی تازه برای مزارع مضر می باشد و حتما توصیه می شود از کود دامی پوسیده برای مزارع خود استفاده کنید.

مراحل تهیه کود دامی مناسب:

 • تهیه کود دامی ( یا مخلوطی از گاو، گوسفند که در حالت کلی کود گاو بهتر است)
 • مخلوط کردن تمام کود ها به نحوی که تمام کود ها بصورت یکدست مخلوط شوند.(هم زدن تنها کفایت نمی کند باید آنقدر زیر و رو شوند تا کاملا یکدست شوند).
 • برای ۱۰ تن ( نه یک کامیون ۱۰ تن، منظور وزن کود با رطوبت حدودا ۱۵ درصد) حدود ۱ تن کاه و کلش گندم، ۱ یالی ۱٫۵ تن کاه و کلش جو و ۲ کیسه اوره اضافه کنید، اگر از کاه و کلش استفاده نکردید یک کیسه اوره کفایت می کند.
 • برای ۱۰ تن حدود ۲۵۰ کیلوگرم گوگرد خالص در نظر بگیرید.
 • تمام مواد را دوباره مخلوط کرده و هم بزنید.این نکته اهمیت دارد که کاه و کلش در مرکز هسته باشند و در مراحل بعدی مخلوط شوند.
 • بعد از اینکه کاملا مخلوط شدند، بهتره به صورت حوضچه در مدت ۲ هفته به حال خود رها شود و بعد از ۲ هقته به صورت لجن( روان نباشد) در بیاید.
 • بعد از اینکه دپوی کودها به صورت لجن درآمد، به وسیله دماسنج لیزری ، روزانه دمای هسته دپو کنترل بشود.هرموقع دمای هسته به ۶۰ الی ۷۰ درجه رسید ، با هوادهی و زیر و رو کردن کودها خنک بشوند. لازم به ذکر است فقط یکبار لجن بشوند کافی می باشد و بیشتر از آن مضر می باشد.
 • تا حدود ۲ ماه باید عمل کنترل دما بصورت منظم چک بشود، بعد از این مدت بیشتر فرایند انجام شده است و بدلیل گرما و هوادهی میزان رطوبت کم کم کاهش یافته و هنگامی که دما از حالت طغیان اولیه خارج شد باید عناصر دیگر به آن افزوده شوند.
 • بعد از گذشت ۳ ماه ، مقداری از کود را به آزمایشگاه برده و الباقی کمبود ها جبران می شود.

  روشی برای پوساندن و فرآوری کود دامی به صورت اورگانیک

بعد از ۴ ماه شما یک طبیعی و اورگانیک دارید که هیچ تقلبی در آن نیست.
نکته:اضافه کردن ماسه بادی مرغوب و بدون شوری زیاد ، الزامیست و بهتر است بعد از مرحله لجن کردن اضافه بشود، پیشنهاد می شود ۱۵ الی ۳۰ درصد حتما از ماسه استفاده بشود.


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:


زعفران نورهان تهیه کود دامی پوسیده تولید کود دامی تهیه کود کشاورزی از استخوان حیوانات تهیه کود کشاورزی کود حیوانی کود حیوانی پوسیده زعفران نورهان

تهیه کود دامی پوسیده تولید کود دامی تهیه کود کشاورزی از استخوان حیوانات تهیه کود کشاورزی کود حیوانی کود حیوانی پوسیده زعفران نورهان*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: