راهکاری برای صادرات غیر نفتی

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

راهکاری برای صادرات غیر نفتی

 

 

طلای سرخ زعفران هر سال وسعت بیشتری از مزارع سراسر کشور را به خود اختصاص می‌دهد، محصولی استراتژیک و ارز آور که تنها در سال گذشته با صادرات ۱۰۵ تن از آن ۱۴۵ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. همین موضوع در کنار بحث مهم اقلیم مناسب، آفتاب همیشه تابان، ارتفاع مناسب از سطح دریا باعث شده کشاورزان شهرکردی نیز نسبت به افزایش سطح زیر کشت این محصول مصرتر باشند. موضوعی که در سال‌جاری به افزایش ۵۰ هکتاری سطح زیر کشت این محصول در استان چهارمحال و بختیاری انجامید. افزایشی که هنوز حداقل ظرفیت استان را هم پوشش نمی‌دهد و با رونق آن می‌توان بام ایران را به عنوان شهر خلاق گیاهان دارویی معرفی کرد.

 

گفتنی است سال گذشته ۱۰۵ تن زعفران به ارزش ۱۴۵ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است. ظرفیتی که آورده خوبی برای کشور دارد و رونق و توسعه کشت این محصول را توجیه‌پذیر می‌کند. در این خصوص معاون بهبود تولیدات گیاهی اداره کل جهاد کشاورزی چهارمحال وبختیاری با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار ۵۰ هکتار از مزارع این استان زیر کشت مکانیزه پیاز زعفران رفته است، به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «در صورت تأمین تسهیلات این میزان تا ۱۵۰ هکتار قابل افزایش است.» حمیدرضا دانش با اشاره به اینکه اکنون سطح زیر کشت زعفران در استان ۲۰۰ هکتار می‌باشد و پیش‌بینی تولید یک تن محصول را از این سطح داریم، ادامه داد: «عملکرد زعفران در هر هکتار ۵ کیلو است که با استفاده از روش‌های مکانیزه کاشت پیاز زعفران، عملکرد این محصول تا ۱۰ کیلو افزایش می‌یابد.»

لازم به ذکر است با توجه به تغییرات اقلیمی و کمبود منابع آبی چند سالی است که تغییر الگوی کشت، استفاده از کشت محصولات با مصرف کم آب به عنوان یکی از سیاست‌های مهم اداره کل جهادکشاورزی است. موضوعی که با توجه به شرایط مورد نیاز زعفران برای تولید، این محصول را به عنوان یکی از گزینه‌های مهم در جهت ایجاد درآمد و اشتغال معرفی می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کانال تلگرامی ما

زعفران نورهان

Telegram.me /zafruni*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: