چگونه با استفاده از پارامترهای خشک‌کردن زعفران کیفیت آن را بهبود بخشیم؟

چگونه با استفاده از پارامترهای خشک‌کردن زعفران کیفیت آن را بهبود بخشیم؟

چگونه با استفاده از پارامترهای خشک‌کردن زعفران کیفیت آن را بهبود بخشیم؟

زعفران به‌عنوان یک محصول گران‌بهای کشاورزی و داروئی در بین سایر اقلام محصولات صنعتی و صادراتی ایران شناخته می‌شود.

از مهم‌ترین معرفه‌های زعفران می‌توان به کروسین، پیکروکروسین و سافرانال به‌عنوان شاخصه‌های رنگ، طعم و بوی زعفران اشاره کرد.

بهینه‌سازی شرایط خشک‌کردن به‌عنوان اصلی‌ترین مرحله فرآوری زعفران در جهت حفظ و بهبود کیفیت، رنگ، طعم و عطر این محصول می‌باشد.

 با توجه به متغیرهایی که در زیر بیان می‌شود، می‌توانیم کیفیت زعفران را بهبود ببخشیم

(خشک‌کردن به‌وسیله آون و ماکروویو)

 • خشک‌کردن زعفران در دمای بین ۴۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد
 • فرایند خشک‌کردن زعفران باید در مدت‌زمان بین ۸۰ تا ۲۰۵ دقیقه انجام شود.
 • زعفران باید باضخامت بین ۲ تا ۰/۵ سانتی‌متر به روش آون
 • میزان انرژی موردنیاز برای خشک‌کردن زعفران به میزان ۲۰۰ تا ۸۰۰ وات نیاز است.
 • برای روش ماکروویو به مدت‌زمان ۴ تا ۱۱ دقیقه
 • ضخامت لایه زعفران در دامنه ۲ تا ۰/۵ سانتی‌متر درروش ماکروویو نیاز می‌باشد.

همچنین بخوانید ⇐  خواص زعفران در طب اسلامی و ایرانی


چگونه با استفاده از پارامترهای خشک‌کردن زعفران کیفیت آن را بهبود بخشیم؟

چگونه با استفاده از پارامترهای خشک‌کردن زعفران کیفیت آن را بهبود بخشیم؟

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده هر چه مرحله خشک‌کردن زعفران در دمای بالاتر و در مدت‌زمان کوتاه‌تری انجام شود به حفظ ویژگی‌های کیفی زعفران افزوده می‌شود.

می‌توان گفت افزایش ضخامت لایه زعفران بر خصوصیات کیفی آن بسیار تأثیرگذار می‌باشد؛ بنابراین انرژی خیلی زیاد و زمان طولانی‌مدت برای خشک‌کردن زعفران به‌وسیله ماکروویو باعث از بین رفتن کروسین، پیکروکسین و سافرانال می‌شود.

اصولاً بهترین روش برای خشک‌کردن به شیوه آون الکتریکی در دمای ۲٫۵۱ درجه سانتی‌گراد و در مدت زمان ۸ تا ۱۱۲ دقیقه باضخامت ۰/۵ سانتی‌متری زعفران است.

درروش شرایط خشک‌کردن با ماکروویو مقدار انرژی به میزان ۷۰۳ وات و ضخامت ۲ سانتی‌متر مناسب می‌باشد. طبق تحقیقات به‌عمل‌آمده روش ماکروویو جهت حفظ کروسین و پیکروکسین از موفقیت بیشتری برخوردار بود و در شیوه خشک‌کردن با روش آون میزان سافرانال بهتر حفظ می‌شود.

 

 چگونه در منزل از زعفران نگه‌داری کنیم

درصورتی‌که زعفران تازه خریداری کرده باشید گام نخست برای نگه‌داری از این چاشنی گران‌بها خشک‌کردن آن است.

نحوه خشک‌کردن زعفران در منزل بسیار آسان می‌باشد به این صورت که نخ‌های زعفران را در بین دستمال‌های کاغذی قرار داده و در مکانی گرم و خشک بگذارید؛ در حدود یک هفته نخ‌ها خشک می‌شوند، سپس آن‌ها را درون یک ظرف شیشه‌ای یا قوطی فلزی قرار دهید و درب آن را محکم ببندید.

برای ماندگاری کیفیت زعفران بهتر است از یک درپوش فویل آلومینیومی استفاده نمایید زیرا هرگونه رطوبتی می‌تواند منجر به از بین رفتن خاصیت زعفران شود همچنین نفوذ هوا به ظرف می‌تواند منجر به از دست رفتن خاصیت زعفران شود.

در هر مرتبه‌ای که درب ظرف محتوی زعفران باز می‌شود، مقداری رطوبت وارد ظرف می‌شود و استفاده مجدد باعث خراب شدن محتویات آن شود.

بهتر است زعفران را در یک ظرف مخصوص و درجایی خشک، خنک و به‌دوراز نور خورشید نگه‌داری کنید.


همچنین بخوانید ⇐ تفاوت زعفران تاریخ گذشته با زعفران تازه


اگر قصد دارید به مدت طولانی این محصول را نگه‌داری کنید آن را در مکانی تاریک و به‌دوراز هر نوع منبع نوری طبیعی یا مصنوعی قرار دهید زیرا نور عامل تغییر رنگ و عطر زعفران می‌باشد. نگهداری ظروف محتوی زعفران در کابینت در شرایط بدون رطوبت می‌توان در حفظ این ادویه کم‌نظیر مؤثر باشد.

باید دانست که اگر زعفران را در کابینت فلزی نگه‌داری کنید با توجه به جنس کابینت که می‌تواند گرما را جذب نماید می‌تواند بر کیفیت زعفران تأثیر بگذارد بنابراین کابینت‌های چوبی برای نگه‌داری از زعفران مناسب‌تر می‌باشند.

چگونه با استفاده از پارامترهای خشک‌کردن زعفران کیفیت آن را بهبود بخشیم؟

چگونه با استفاده از پارامترهای خشک‌کردن زعفران کیفیت آن را بهبود بخشیم؟

ماندگاری عطر و بوی زعفران

اصولاً زعفران را پیش از طلوع آفتاب برداشت می‌کنند زیرا اگر در معرض نور قرار بگیرد فوراً رنگ و عطر خود را از دست می‌دهد.

باید توجه داشت که شرایط نگه‌داری از زعفران از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد زیرا کم شدن اسانس زعفران یا درواقع عطر و بوی زعفران به معنای کاهش خواص آن می‌باشد.

می‌توان گفت که هر چه زعفران عطر و بوی خود را از دست بدهد درواقع از ارزش و کارایی آن نیز کاسته می‌شود بنابراین در زمان نگه‌داری از این محصول کم‌نظیر، شرایط نگه‌داری از آن را با دقت و وسواس بیشتری فراهم آورید تا کیفیت آن برای دو سال حفظ شود.

  خشك كردن زعفران در ماكروفر   طرز خشك كردن زعفران در خانه   طريقه خشك كردن زعفران   نحوه خشك كردن زعفران   نگهداری زعفران در منزل  نگهداری زعفران برای طولانی مدت  نگهداری زعفران خشک شده

  خشك كردن زعفران در ماكروفر   طرز خشك كردن زعفران در خانه   طريقه خشك كردن زعفران   نحوه خشك كردن زعفران   نگهداری زعفران در منزل  نگهداری زعفران برای طولانی مدت  نگهداری زعفران خشک شده  چگونه با استفاده از پارامترهای خشک‌کردن زعفران کیفیت آن را بهبود بخشیم؟

 

 *

code • محمد در تاریخ سه شنبه 17 فروردین 1400 گفته است :

  با سلام و خسته نباشید تشکر از این مطالب بسیار خوب و اطلاعات ارسالی در خصوص زعفران .
  سوال اینکه در زمین کوچکی مقدار کمی زعفران کاشته ام زمان آبیاری بوته زعفران به چه صورت است یعنی در طول سال هر چند روز باید به آن آب داد .ممنون از راهنمایی هی شما .

  • admin2 در تاریخ دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 گفته است :

   سلام دوست عزیز در خصوص کاشت زعفران تمامی اطلاعاتی که لازم دارین داخل سایت هست فقط لازمه از نوار بالای سایت دنبال مطالب مفید مورد نیازتون بگردین

WhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.