هیچ کشوری در زمینه تولید زعفران توان رقابت با ایران را ندارد

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

هیچ کشوری در زمینه تولید زعفران توان رقابت با ایران را ندارد

 

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هیچ کشوری در زمینه تولید زعفران توان رقابت با ایران را ندارد، گفت: در مقطعی از زمان صنعت بسته بندی زعفران در ایران وجود نداشت به همین دلیل این محصول به صورت فله از کشور خارج می‌شد تا در کشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا بسته بندی شود.

رمضانعلی سبحانی فر  سخنگوی فراکسیون تولید، فرآوری و صادرات زعفران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در خصوص میزان تولید و خروج غیر قانونی این محصول از کشور، گفت: زعفران منحصر به فرد ایران است و بیش از ۹۰درصد این محصول به میزان ۵۰۰ تن در داخل کشور تولید می شود و بیش از یک و ۴ دهم میلیارد دلار برای کشور ارزآوری دارد.

کمبودن حجم زعفران قاچاق این محصول را تسهیل می کند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر صنعت و برند بسته بندی زعفران در اختیار تولید کنندگان قرار دارد اما به دلیل کم بودن حجم این محصول به راحتی از کشور قاچاق می شود، عنوان کرد: قاچاق زعفران و عدم بازگشت ارزش افزوده آن خسارت بزرگی به کشور وارد می کند.
فراکسیون تولید، فرآوری و صادرات زعفران مجلس شورای اسلامی قصد دارد تا دست دلالان و قاچاقچیان را از بازار زعفران کوتاه کند
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشورهای دیگر فرآوری لازم برروی زعفران صورت نمی گیرد، تصریح کرد: در برخی موارد زعفران بی کیفیت را با زعفران ایرانی ترکیب می کنند که موجب بروز اختلال در بازار محصولات ایرانی می شود.

بیشتر بخوانید

عضو شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه خرید و فروش زعفران به کندی در حال انجام است افزود: با توجه به نوسان قیمت زعفران در ماه های اخیر و کاهش قدرت خرید افراد زعفران به عنوان کالای لوکس در سبد مصرفی خانوار به شمار می رود که نسبت به سال های گذشته شتاب چندانی برای خرید محصول در بازار وجود ندارد.
حسینی ادامه داد: صادرات زعفران تعریف چندانی ندارد. آغاز تعطیلات تابستانه کشور های اروپایی و نزدیک شدن به فصل برداشت تقاضی تجار بازار های هدف را تحت تأثیر خود قرار داده است که امیدواریم با اتمام تعطیلات از ماه آینده بازار صادرات رونق بگیرد.
عضو شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه زعفران کالای وابسته به صادرات است، گفت: اگر روند افت صادرات زعفران به سبب مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما همچنان استمرار یابد نه تنها صادرکنندگان تمایلی به صادرات ندارند بلکه کشاورزان از ناحیه کاهش قیمت زعفران در بازار متضرر می شوند.
وی رونق صادرات را تنها راهکار تأمین نقدینگی تولیدکنندگان برشمرد و گفت: این در حالی است که به سبب موانع متعدد پیش روی صادرکنندگان صادرات زعفران در سه ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش داشته است.

 

 

 

 

 

 

 

ادرس کانال تلگرامی ما

زعفران نورهان

telegram.me/zafruni*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: