انتتخاب بنه یا پیاز زعفران

انتتخاب بنه یا پیاز زعفران

ازدیار زعفران منحصرا توسط پیاز( بنه یا کورم زعفران) انجام می گردد. انتخاب و تهیه بنه زعفران برای زراعت مهم بوده و کمیت و کیفیت محصول زعفران بستگی زیادی به جنس خوب و ماهیت بنه دارد. باید دقت شود از بنه های مزارع ۴ ساله به بالا و درشت، بدون زخم که جوانه های آن بدون آسیب باشد، استفاده نمود. اندازه بنه زعفران متفاوت بوده و از ۱ تا ۲۰ گرم، متغیر می باشد.
بنه هایی با وزن بیش از ۱۰ گرم، از درصد گل آوری بالاتری برخوردار هستند لذا توصیه می شود جهت برداشت گل های بیشتر در مزرعه از بنه هایی با وزن بیش از ۱۰ گرم استفاده گردد.

زمان و نحوه جمع آوری بنه یا پیاز زعفران در مزرعه

بیرون آوردن زعفران از زمین به منظور کشت مجدد آن، به دو صورت انجام می گردد:
روش اول: بنه ها را مستقیما از زمین خشک مزرعه زعفران خارج کرده که به آن ( خشکه کن) می گویند.
روش دوم: مزرعه را آبیاری نموده و سپس توسط کلنگ، بیل یا هر وسیله مکانیکی دیگر از جمله گاو آهن سبک و یا غده کن سیب زمینی ، بنه ها را از زمین بیرون آورده که به آن (ترکن) می گویند.

در روش ترکن باید بلاقاصله بنه های جدا شده از زمین مرطوب را به زمین اصلی منتقل و کشت نمود ولی روش خشکه کن، به دلیل حفظ خواب تابستانی ترجیح داده می شود.
بنه های زعفران را می توان برای مدت چند روز تا چند ماه در محل انبار های سرد و خشک که حرارت آن بین ۳ تا ۵ درجه سانتی گرادو به دور از گزند آسیب موش و حشرات باشد و به ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر از سطح زمین، به صورت پخش شده، که هوا در بین بنه ها در جریان باشد، نگهداری نمود.

توصیه می گردد از انبارداری بنه زعفران بدلیل کاهش گل دهی به ویژه در سال اول کشت، خودداری گردد.

تاریخ کشت بنه یا پیاز زعفران

انتتخاب بنه یا پیاز زعفران

بنه زعفران در مناطق زعفران خیز ایران از اوایل شهریور ماه تا اواسط مهرماه کشت می گردد. و با توجه به اینکه دوره خواب واقعی بنه زعفران از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط تیرماه می باشد و همچنین ضمن تحقیقات خراسان رضوی، بهترین تاریخ کشت بنه زعفران در خرداد ماه توصیه می شود، زیرا باعث افزایش عملکر زعفران در سال اول می گردد.
از کشت بنه در ماه های بسیار گرم سال اواخر تیرماه و اوایل مرداد مااه جدا خودداری نمائید زیرا در این مواقع هوا و زمین بسیار گرم است و باعث از بین رفتن رطوبت بنه ها و صدمه به آن ها می گردد.

آماده سازی بنه یا پیاز جهت کشت زعفران

برای کشت مزارع جدید زعفران باید بنه های درشت، سالم و بدون زخم را انتخاب نموده و سپس مقداری از الیاف خارجی روی بنه ها را جهت بهتر ضد عفونی شدن از بنه ها جدا نموده و آنگاه اقدام به کشت با سموم قارچ کش و کنه کش علیه بیماری های قارچی و کنه ها ضد عفونی نمائید.

جهت ضد عفونی بنه ها، مدت ۳ تا ۵ دقیقه بنه ها را در محلول ۵ درصد سولفات مس و یا قارچ کش های بنلیت به نسبت ۱/۵ در هزار ، و با کنه کش امایت به نسبت ۱ در هزار، قرار دهید. توصیه می گردد جهت ضد عفونی بنه ها حتما از دستکش و سبد های توری استفاده گردد.

انتتخاب بنه یا پیاز زعفران


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:


کاشت زعفران کاشت زعفران گلخانه ای بنه زعفران قیمت بنه زعفران پوسیدگی بنه زعفران تکثیر بنه زعفران عکس بنه زعفران زمان کاشت زعفران زمان کاشت زعفران گلخانه ای زعفران نورهان*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.