۲ برابر شدن قیمت زعفران کفاف هزینه های تولید را نمی دهد

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

۲ برابر شدن قیمت زعفران کفاف هزینه های تولید را نمی دهد

به گفته نایب رئیس شورای ملی زعفران با اینکه قیمت هر کیلوگرم زعفران بیش از ۲ برابر شده است، قیمت فعلی ، کفاف هزینه های تمام شده تولید را نمی دهد.
غلامرضا میری هزینه های تمام شده تولید امسال زعفران را هر کیلوگرم بین شش تا ده میلیون تومان اعلام کرد . این در حالی است که قیمت این محصول در سال پیش بین ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون و ۴۰۰ تومان بوده است.
وی افزود: عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت زعفران هستند. اما با وجود افزایش دو برابری قیمت زعفران،بهای این محصول در برابر افزایش هزینه های تمام شده منطقی نیست.

میری ادامه داد: پارسال نرخ پاکسازی هر ۱۰۰ کیلوگرم زعفران برای هر کارگر ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان بوده است. اما هم اکنون دستمزد کارگران برای هر کیلو زعفران بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان می باشد.

هرکارگر روزی سه کیلوگرم زعفران پاک می کند که مبلغ ماهانه حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان می شود.
وی یادآور شد که کشور ما رتبه اول تولید و صادرات زعفران را داراست، صادرات زعفران ایرانی از ابتدای امسال با رشد ۴۶ درصدی مواجه بوده است.

۲ برابر شدن قیمت زعفران کفاف هزینه های تولید را نمی دهد

میری خاطر نشان شد: قیمت هر کیلو زعفران در بازار جهانی بین ۶۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار معامله می شود و ما امیدوار هستیم قیمت پایه این محصول از ۱۴۵۰ دلار به ۱۰۷۰ دلار، صادرات زعفران افزایش یابد.
وی سرانه مصرف زعفران را بین ۳ تا ۵ دانست و گفت: افزایش ۲ برابری قیمت زعفران باعث کاهش مصرف داخلی شده است .پیش از این مصرف زعفران برای هر ایرانی کمتر از ۱ گرم بوده است.
در سال های اخیر قظرفیت تولید این محصول بیش از سیصد تن در سال بوده است در حالی که در سال ۱۳۶۸ میزان تولید زعفران ۳۰ تن در سال بوده است.

۸۰ تن از زعفران به مصرف داخلی و مابقی به کشور های دیگر صادر می شود.
قیمت زعفران در سال گذشته به شدت کاهش یافت و به کمتر از ۳ میلیون تومان رسید تا جایی که وزارت کشاورزی در قالب خرید حمایتی نزدیک به ۶۷ تن زعفران را خریداری نمود.

در سال های ۹۶-۹۷ سازمان مرکزی تعاون روستایی به مدرن سازی و استاندارد سازی زعفران دست زد، به گونه ای که بر اساس اطلاعات بازرگانی این سازمان،۲۵۰ تن زعفران به ارزش ۳۵۶ میلیون دلار با متوسط قیمت کیلویی ۹۷۰ دلار و حداکثر ۱۳۰۰ دلار به بازار های بین المللی صادر شده است.

۲ برابر شدن قیمت زعفران کفاف هزینه های تولید را نمی دهد


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:


قیمت زعفران اخبار زعفران بورس کالا زعفران خرید زعفران خرید زعفران عمده خرید زعفران کیلویی نرخ زعفران زعفران نورهان

خرید زعفران کیلویی نرخ زعفران زعفران نورهان اخبار زعفران  بورس کالا زعفران  خرید زعفران عمده*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: