دو برابر شدن کشت زعفران در کشور همسایه

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

دو برابر شدن کشت زعفران در کشور همسایه

به گفته وزیر کشاورزی افغانستان کشت زعفران در استان هرات( همسایگی خراسان رضوی) با افزایش ۱۰۰% همراه بوده است و امسال به بیش از ۱۵ تن رسیده است.
نصیر احمد درانی امروز چهارشنبه در مراسمی که آغاز عملیات اجرایی مرکز آموزشی و تولید زعفران در استان هرات برپا شد افزود: مقدار برداشت زعفران در سال گذشته ۷ تن بوده است که این رقم در امسال به بیش از ۱۵ تن افزایش یافته است.

درانی در مورد این انستیتیو در افغانستان افزود :این مرکز تمامی فعالیت های پرورش تا بازاریابی را تحت پوشش خود قرار می دهد.
به گفته وزیر کشاورزی کشور افغانستان کشور ترکیه قرار است در کنار کشور چین مشتری بزرگ زعفران ما شوند.

در این کشور گیاه زعفران بیش از ۱۰۶ هزار هکتار هزار هکتار را به خود اختصاص داده است و میزان تولید سالانه بین ۳۵۵ تا ۳۶۵ تن اعلام شده است.
از مقدار میزان تولید شده زعفران در این کشور ، حدود ۲۵۰ تن صادر می شود.
در سال ۲۰۰۸ میلادی حدود ۵۰۰ کیلوگرم از این محصول برداشت شده است ، که خود عاملی برای تشویق کشاورزان به کاشت این محصول به خصوص هرات شده است.

دو برابر شدن کشت زعفران در کشور همسایه

در همان سال های ابتدایی کاشت زعفران در افغانستان، آموزش کاشت آن نیز در دستوالعمل کار خود قرار دادند و با توزیع پیاز آن در دیگر استان های کشور باعث به کاشت آن رونق بخشیدند، هرچند هنوز نتوانستند از مطلوبیت کاشت خشخاش نسبت به زعفران بکاهند.


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:


زعفران افغانستان صادرات زعفران افغانستان صادرات زعفران افغانستان به چین صادرات زعفران از افغانستان کشت زعفران در افغانستان کشت زعفران افغانستان اخبار زعفران زعفران نورهان اخبار زعفران زعفران نورهان*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: