حذف تعرفه واردات زعفران افغانستان به ترکیه

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

حذف تعرفه واردات زعفران افغانستان به ترکیه

در کشور افغانستان بیش از ۳ هزار هکتار ار اراضی کشاورزی مربوط به کشت زعفران می باشد. به گفته مقامات مسئول این کشور ۱۲ تا ۱۳ تن بازده تولید این محصول می باشد.
در ایران ۱۰۶ هزار هکتار زیر کشت زعفران می باشد و تولید سالانه این محصول بین ۳۵۵ تا ۳۶۵ تن اعلام شده است. ۲۵۰ تن از این مقدار صادر می شود.
سخنگوی وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان، اکبر رستمی اعلام کرد که کشور ترکیه پیشنهاد خرید ۳۰۰ کیلوگرم زعفران را به افغانستان داده است، اما برخی از منابع محلی خبر از تعرفه ۳۰ درصدی توسط ترکیه بر واردات زعفران افغانستان را حذف کرده است، در صورت صحت این مطلب ، این عمل به روند صادرات زعفران از افغانستان به ترکیه رونق می بخشد.

کشور های در حال واردات زعفران از افغانستان عربستان، چین، آمریکا، امارات می باشند که به تازگی برخی از کشور های اروپایی و ترکیه به آن اضافه شدند.
برخی از کشاورزان افغان از کاهش قیمت زعفران می گویند و مدعی هستند قیمت زعفران از ۷۵ هزار افغانی به ۳۵ هزار افغانی رسیده است، در حالی که کاهش قیمت زعفران در این کشور موجب بازگشت کشاورزان به کشت خشخاش شود.

حذف تعرفه واردات زعفران افغانستان به ترکیه

دولت افغانستان واردات کشور را به این کشور ممنوع کرده است و برخی از مقامات افغان گله دارند که تعدادی از تجار افغانی با همکاری تجار ایرانی بطور غیر قانونی و قاچاق زعفران را وارد این کشور می کنند و باعث کاهش قیمت آن در بازار های داخلی می شوند.
به گفته رستمی ۹۰ % از زعفران افغانستان صادر می شود و سرازیر شدن زعفران بی کیفیت خارجی به بازار های داخلی سبب کاهش قیمت زعفران می شود.

در آمدی که توسط صادرات زعفران این کشور در ماه مهر امسال اعلام شد، ۱۵ تن می باشد ، در حالی که میزان تولید زعفران این کشور بین ۱۲ تا ۱۳ تن است.
اضافه وزن موجود را به قاچاق این کالا نسبت دادند. با ایجاد مسیر های قانونی و همچنین مدیریت هوشمندانه مبادلات تجاری بهتر است از اعلام ممنوعیت بار واردات زعفران ایران می باشد و از این طریق هم حقوق گمرکی دولت ها تامین می شود و هم فرایند های تجاری شفاف خواهد شد.


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:


حذف تعرفه واردات زعفران افغانستان به ترکیه

صادرات زعفران افغانستان صادرات زعفران افغانستان به چین صادرات زعفران از افغانستان صادرات زعفران افغانستان به ترکیه قیمت زعفران زعفران نورهان زعفران نورهان تلگرام زعفران نورهان تلگرام*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: