صادرات محصولات صنایع غذایی و کشاورزی رکورد زد

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

صادرات محصولات صنایع غذایی و کشاورزی رکورد زد

بر اساس آمار داده شه از مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران ، در ۹ ماهه اول سال تجارت خارجی در بخش های کشاورزی و صنایع غذایی رشد چشم گیری داشته است . ۱۴٫۳ درصد غیر نفتی مربوط به این دو بخش می باشد.

اقلام صادر شده در این بخش شامل: ۱ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار میوه های درختی با سهم ۲۲%، ۷۹۷ میلیون دلار محصولات جالیزی با سهم ۱۶٫۷% ،۲۶۵ میلیون دلار زعفران با سهم ۵٫۶%، ۲۴۲ میلیون دلار ماهی و میگو با سهم ۵٫۱% از صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی بدست آمده است.
مقدار صادرات این محصولات نسبت به سال پیش ۱۵٫۳ % افزایش داشته است و رکوردی بی سابقه در طی این چند سال از خود به جای گذاشته است.

کشورهایی که محصولات کشاورزی ما به آن ها صادر شده اند

عمده ترین مقاصد صادر شده عبارتند از : عراق، افغانستان، امارات متحده عربی،پاکستان، روسیه، هند، ترکیه،ویتنام، ترکمنستان و آلمان صورت گرفته است و ۸۲% از کل ارزش صادرات را بخش کشاورزی به خود اختصاص داده است.
متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی در بخش کشاورزی ۹۴۱ دلار می باشد که در قیاس با کالاهای صادراتی غیر نفتی ۱۴۵% بیشتر می باشد.

صادرات محصولات صنایع غذایی و کشاورزی رکورد زد

واردات سم و کود کشاورزی کاهش یافت:

در ۹ ماه اول سال ۸۵۲۴ تن آفت کش آماده مصرف وارد کشور شد که نسبت به سال قبل ۲۵٫۸% کاهش داشته است.
همچنین ۷۷۳۷ تن آفت کش به صورت تکنیکال به کشور وارد شده است که نسبت به پارسال ۱۴٫۸ % کاهش داشته است.
در ۹ ماهه اول سال ۹۷، کود به مقدار ۲۶۹ تن به ارزش ۱۴۴ میلیون دلار وارد شده است که نسبت به سال پیش از نظر وزنی ۳۱٫۴% و از نظر ارزش ۲۴٫۶% کاهش داشته است.


خواندن مطالب زیر به شما توصیه می شود:


واردات کود شیمیایی زعفران نورهان  صادرات صنایع غذایی صادرات صنایع غذایی ایران صادرات محصولات کشاورزی صادرات زعفران واردات سم و کود واردات کود شیمیایی زعفران نورهان صادرات زعفران*

codeWhatsApp
Hi. If you are interested in purchasing saffron, leave a message. We are available for any kind of question!
سلام. اگر خریدار زعفران هستید، می توانید برای ما پیغام بگذارید.
طرح خرید زعفران از کشاورز
خرید انواع زعفران: پوشال پرسی، پوشال قلمدار
تسویه: یک هفته الی 10روز کاری
وزن به کیلوگرم ، نوع زعفران ، شهر: