خواص ادویه آفتاب

خواص ادویه آفتاب
خواص ادویه آفتاب
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

خواص ادویه آفتاب

یکی از گران بها ترین ادویه های جهان زعفران می باشد که هر پوند یا ۴۵۰ گرم از آن بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار دلار ارزش دارد.
یکی از دلایل گران بودن آن روش برداشت محصول است که باید توسط انسان صورت بگیرد.
زعفران یکی از ادویه های پر طرفدار در جهان می باشد که از قدیم ایام مورد توجه افراد هم از نظر مصارف غذایی و هم دارویی قرار گرفته است. در ادامه به بررسی فواید سلامت این ادویه آفتاب می پردازیم.

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان یک نوع مولکول هستند که سلول های بدن مارا از آسیب های رادیکال های آزاد و همینطور استرس اکسیداتیو حفظ می کنند.
کروسین، کروستین، سافرانال و کامپفرول از جمله آنتی اکسیدان های قابل توجه در طلای سرخ هستند.

یکی از عوامل رنگ سرخ زعفران وجود رنگدانه های کاروتنوئیدی موجود در کروسین و کروستین می باشد. این دو ترکیب خاصیت ضد افسردگی، کاهش اشتها، محافظت از سلول های مغز ، بهبود التهاب و کمک به کاهش وزن می باشد.

عامل دیگر در زعفران که باعث عطر مطبوع آن شده است وجود سافرانال می باشد. این ترکیب باعث افزایش توانایی یادگیری ، بهبود خلق و خو، محافظت از سلول های مغزی در مقابله با استرس می شود.

ترکیب دیگر در گلبرگ های زعفران که باعث کاهش التهاب، ضد افسردگی و ضد سرطان می باشد، کامپفرول می باشد.

 

درمان افسردگی با زعفران

مصرف ۳۰ میلی گرم روزانه زعفران می تواند به اندازه داروهای سیتالوپرام، فلوکستین و ایمی پرامین موثر باشد. و این نکته حائز اهمیت است که فاقد عوارض جانبی می باشد.

خواص ضد سرطان زعفران

به علت دارا بودن آنتی اکسیدان در زعفران ، می تواند به خنثی کردن رادیکال های آزاد کمک کند.
همچنین مطالعات انجام گرفته در این زمینه باعث نابودی سلول های سرطان روده بزرگ می شود، و در مواقعی رشد سلول های سرطانی را سرکوب می کند.
برخی از مطالعات نشان از این دارد که زعفران باعث حساس تر شدن سلول های سرطانی نسبت به شیمی درمانی می شود.

زعفران و کاهش سندروم پیش از قاعدگی

به علائم جسمانی و روانی پیش از قاعدگی سندروم پیش از قاعدگی می گویند.
طی آزمایشی با حضور زنان ۲۰ تا ۴۵ ساله روزانه ۳۰ میلی گرم زعفران مصرف کردند که باعث درمان علایمی مانند: سردرد، تحریک پذیری، درد و هوس های غذایی بسیار موثر تر از دارد نماها بوده است.
همچنین، طی مطالعات دیگر تنها با بو کردن زعفران به مدت ۲۰ دقیقه می توانیم به علایمی مانند اظطراب، کاهش هورمون استرس کورتیزول که قبل از قاعدگی روی می دهد غلبه کنیم.

تقویت قوای جنسی

در مطالعات انجام شده در رابطه با اختلال نعوظ مردان به دلیل استفاده از داروهای ضد افسردگی، افزایش میل جنسی و کاهش درد ، مصرف زعفران به صورت دوره ای ، بسیار موثر تر از دارو نماها عمل کرده است.

کاهش وزن و اشتها

طی نتایج یک پژوهش ، زنانی ۸ هفته که مکمل غذایی زعفران را دریافت کرده بودند احساس سیری بیشتری نسبت به دیگر زنانی که دارونما مصرف داشتند ، می کردند و با کاهش وزن مواجه شدند.
همچنین عصاره زعفران کمک زیادی به کاهش اشتها، کاهش توده بدنی ، کاهش توده چربی و کاهش اندازه کمر می کند.

از دیگر خواص زعفران:

خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد، کاهش سطح قند خون،افزایش قدرت بینایی،محافظت از بیماری آلزایمر.


خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود:


خواص زعفران خواص زعفران برای قلب خواص آنتی اکسیدانی زعفران زعفران و کاهش وزن زعفران و کاهش فشار خون زعفران و کاهش استرس زعفران و کاهش درد قاعدگی زعفران کاهش فشار خون خواص ضد سرطانی زعفران خاصیت ضد سرطانی زعفران زعفران نورهان زعفران نورهان تلگرام

زعفران نورهان تلگرام  خواص زعفران خواص زعفران برای قلب خواص آنتی اکسیدانی زعفران زعفران و کاهش وزن زعفران و کاهش فشار خون زعفران و کاهش استرس زعفران و کاهش درد قاعدگی زعفران کاهش فشار خون خواص ضد سرطانی زعفران خاصیت ضد سرطانی زعفران زعفران نورهان زعفران نورهان تلگرام


خواص ادویه آفتاب
5 (100%) 1 vote